Higiena auta: dlaczego warto myć samochód

Prawidłowa higiena pojazdu to nie tylko kwestia estetyki, lecz także bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mycie samochodu powinno być tak samo podstawową czynnością dla kierowcy, jak sprawdzanie oleju czy ciśnienia w oponach.

 

Mówi się, że samochód jest wizytówką kierowcy – jego stan obrazuje przywiązanie właściciela do estetyki i bezpieczeństwa. Dbanie o samochód na co dzień nie musi jednak oznaczać regularnych wizyt w myjni – z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy najważniejsza jest czystość szyb, lusterek i świateł w samochodzie. Zimą czy późną jesienią nawet krótka trasa powinna być poprzedzona szybkim umyciem auta (przetarcie szyb może nie wystarczyć) lub usunięciem śniegu z karoserii.

 

Mycie auta to proces, który należy przeprowadzać w odpowiedni sposób. W przypadku większych zabrudzeń stosowanie gąbki lub szmatki może naruszać powłokę lakierniczą, dlatego bardzo popularne są dziś myjnie ręczne. Silny strumień wody pozwala w nich bezpiecznie usunąć zabrudzenia z każdej powierzchni pojazdu, bez naruszania lustrzanej warstwy lakieru samochodowego. Niektóre elementy karoserii wymagają natomiast specjalnej uwagi, aby uniknąć kosztownych wymian i zapewnić bezpieczeństwo jazdy przez cały rok. 

 

Sprawdź usługę myjni ręcznej i ciesz się czystym autem.

Czysty samochód – większe bezpieczeństwo

 

Nieuniknionym widokiem po pierwszych zimowych opadach są wyjeżdżające na drogę samochody pokryte nieodgarniętym śniegiem. Taki widok zdradza natychmiast dwie informacje o kierowcy:

 
  • Czy parkuje on w garażu, czy na świeżym powietrzu?
  • Jak poważnie taki kierowca podchodzi do swojego bezpieczeństwa?

 

W skrajnych przypadkach jazda np. z zabrudzonymi szybami może się skończyć wystawieniem przez policję mandatu za zły stan pojazdu, dlatego dbanie o samochód przed wyjazdem powinno obejmować kilka newralgicznych obszarów:

 
  • Szyby samochodowe – każda szyba w samochodzie powinna być w całości wyczyszczona ze śniegu, kurzu i błota. Od wewnątrz szyba może pokryć się parą wodną, z czym najlepiej poradzić sobie, zwiększając nawiew ciepłego powietrza na szyby.
  • Światła samochodowe – tu należy uważać z ręcznym szorowaniem reflektorów, bo są one pokryte filtrem światła UV, który z czasem może się zetrzeć. Reflektory pozbawione swojej warstwy ochronnej z czasem mogą zacząć płowieć i ostatecznie ulec zamgleniu, co wyraźnie zmniejsza ich wydajność. Jedynym lekarstwem na wypłowiałe reflektory jest ich wymiana lub czasochłonne zeszlifowanie, wypolerowanie i ponowne zabezpieczenie filtrem UV i lakierem.
  • Maska samochodu – usunięcie śniegu lub pyłu z przedniej szyby może nie wystarczyć, jeśli po wyruszeniu w trasę pęd powietrza zdmucha zabrudzenia z maski prosto na szybę. Najłatwiejszym sposobem na takie zanieczyszczenia jest dokładne umycie auta w myjni ręcznej. Mocny strumień wody pomoże roztopić lód w nadkolach i dokładnie usunie całe zalegające błoto.
  • Nadkola – kierowca musi zadbać, aby w nadkolach nie gromadziło się błoto ani zmrożony śnieg. W skrajnych przypadkach nadkola zabite śniegiem mogą unieruchamiać koła lub uniemożliwiać obracanie kierownicą.
 

Takie rzeczy należy sprawdzać niezależnie od wieku i stanu samochodu, o każdej porze roku. Istnieją jednak sezonowe zanieczyszczenia, które wymagają specjalnej uwagi kierowców.

Mycie samochodu zimą

 

Mycie samochodu zimą powinno obejmować usunięcie śniegu i lodu z całej powierzchni samochodu. Kawałki śniegu, które odrywają się podczas jazdy np. z dachu samochodu, mogłyby stworzyć poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

 

Każda pora roku niesie ze sobą specyficzne wyzwania dla kierowców:

 

  • Wiosną cały samochód może zostać pokryty specyficznym, żółtym pyłem. Jest to efekt pylenia sosny. Pomimo cienkiej warstwy takiego zabrudzenia powinieneś usuwać je tak samo regularnie jak śnieg.
  • Latem, podczas upalnych dni, największym zanieczyszczeniem jest suchy pył na szybach. Najlepiej pozbywać się go za pomocą wody, aby przypadkiem mechanicznie nie wetrzeć go w lakier samochodu.
  • Jesienią kierowcy walczą z błotem gromadzącym się w nadkolach i na dolnych częściach karoserii.
  • Zimą kierowcy walczą z błotem i śniegiem gromadzącym się w nadkolach i na dolnych częściach karoserii, a także ze śniegiem zalegającym na szybach, lusterkach i karoserii aut.

 

Jeśli poruszasz się w obszarach, w których często na drodze znajduje się błoto, możesz zadbać o lakier swojego samochodu, naklejając na niego specjalną, przezroczystą folię. W żargonie motoryzacyjnym są to tak zwane „staniki samochodowe” (z ang. „Car Bra” lub „Front-end Bra”) i są dostępne w krojach przeznaczonych do danej karoserii. Istnieją też firmy specjalizujące się w pokrywaniu samochodów takimi foliami. Zapewniają one ochronę lakieru tak jak folia na ekranie smartfona.

 

Jeśli szukasz myjni, to zajrzyj do serwisów Premio. Część z nich ma nowoczesne stacje, które szybko umyją samochód bez naruszania warstwy lakierniczej karoserii. Skontaktuj się z pracownikami serwisów Premio, podpowiedzą Ci, jak najlepiej zadbać o czystość Twojego samochodu. 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO