Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Opony letnie 205 50 R17

 

Dzięki swojej szerokości i specjalnej mieszance gumowej opony letnie rozmiaru 205 50 R17 idealnie nadają się na ciepłe dni w lecie. Przykładowo model EfficientGrip Performance 2 wykazuje dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, dlatego zapewnia bardzo krótką drogę hamowania. Duży przebieg tej opony umożliwia również niższe koszty w przyszłości. Opony letnie 205 50 R17 są przeznaczone do samochodów kompaktowych i średniej wielkości. Opony tego rozmiaru są uznawane za opony o umiarkowanej szerokości. Z tego powodu imponują bardzo dobrą przyczepnością do nawierzchni, a także doskonałymi właściwościami podczas hamowania. Silna trakcja oznacza również lepsze właściwości prowadzenia. Na podstawie informacji zawartych w dokumentach pojazdu lub w tak zwanym świadectwie zgodności (CoC) można ustalić, czy opony samochodowe są odpowiednie dla posiadanego pojazdu. Podane tam wartości muszą być takie same, jak specyfikacje zapisane na ściance bocznej opony letniej 205 50 R17. Z oznaczenia wiemy, że opona ma 205 mm szerokości, wysokość ścianki bocznej stanowi 50 procent szerokości opony, a ponadto opony pasują do felg 17-calowych.

Rozmiar opon – podstawy

Kupowanie nowych opon może być dość skomplikowane. Na co zwracać uwagę? Jak czytać oznaczenia na oponach? W tym poradniku wyjaśnimy, co musisz wiedzieć, aby właściwie dobrać opony do swojego pojazdu.

Rozmiar opon – podstawy

Szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej.

Jest to wyrażony w procentach stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 65 oznacza, że wysokość opony jest równa 65% jej szerokości.

Średnica (wysokość) koła w calach.

Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kg. Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy.

 

Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg.

 

Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h.

 

Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.
 *Ostatnio zaobserwowana cena takich usług na rynku polskim. Aktualna cena zostanie ustalona samodzielnie przez wybrany serwis sieci Premio.