Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Opony letnie 225 45 R17

 

Kierowca przykładający wagę do dobrych właściwości jezdnych powinien rozważyć zakup opon letnich 225 45 R17. Mają one dość sportowy charakter, co przekłada się na lepsze właściwości zarówno podczas hamowania, jak i silnego przyspieszania. Ponadto opony letnie 225 45 R17 zachwycają większą przyczepnością do nawierzchni.

Przed zakupem opon letnich zapoznaj się z dowodem rejestracyjnym pojazdu lub świadectwem zgodności (CoC). Jest tam zapisane, jakie opony pasują do Twojego pojazdu. Jest to ważne, ponieważ specyfikacje uwzględniają właściwości, takie jak nośność i indeks prędkości. Dlatego sprawdź, czy opony letnie 225 45 R17 są odpowiednie do Twojego samochodu. Tylko z właściwymi oponami możesz cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Modele z naszej oferty są odpowiednie zarówno dla pojazdów klasy kompaktowej, jak i średniej – szczególnie, jeśli chcesz nadać swojemu pojazdowi sportowy wygląd.

FAQ Opony letnie 225 45 R17

Czym charakteryzują się opony letnie 225 45 R17?

W przeciwieństwie do opon zimowych, opony letnie wyróżniają się twardszą gumową powłoką, która zmniejsza opory toczenia. Zapewnia to równowagę pomiędzy dobrą przyczepnością a oszczędnym zużyciem paliwa i wysoką trwałością podczas jazdy w lecie. Ponadto ogumienie to oferuje dobre właściwości podczas hamowania na gorącym asfalcie. Dodatkowo opony letnie 225 45 R17 są szersze niż niektóre inne modele, dzięki czemu oferują większą powierzchnię dla optymalnego przełożenia mocy.

Najpierw należy sprawdzić w dokumentach pojazdu (dowód rejestracyjny i świadectwo zgodności (CoC)) Zapisane są tam specyfikacje, jakie muszą spełniać opony. Oznaczenie opony zapisane bezpośrednio na oponie informuje o tym, jaki jest to model. W przypadku opon letnich 225 45 R17 można tam znaleźć następujące dane:

  • Szerokość opony: liczba 225 określa, że szerokość opony wynosi 225 mm.
  • Profil: liczba 45 określa profil opony, czyli stosunek wysokości ścianki bocznej do szerokości opony. W tym przypadku profil wynosi 45 procent.
  • R oznacza opony radialne.
  • Przekrój koła: liczba 17 określa, że opona letnia ma przekrój 17 cali, a więc pasuje na felgę 17-calową.

Dalej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące indeksu nośności i indeksu prędkości. Również te dane muszą znajdować się w Twoich dokumentach pojazdu.

Które opony letnie 225 45 R17 są dopuszczalne do jazdy z wysoką prędkością?

Wybór modelu opon powinien zawsze opierać się na maksymalnej prędkości jazdy. Indeks prędkości informuje o tym, jak szybko można jechać z danymi oponami:

F  maks. 80 km/h

G  maks. 90 km/h

J  maks. 100 km/h

K  maks. 110 km/h

L  maks. 120 km/h

M  maks. 130 km/h

N  maks. 140 km/h

P  maks. 150 km/h

Q  maks. 160 km/h

R  maks. 170 km/h

S  maks. 180 km/h

T  maks. 190 km/h

U  maks. 200 km/h

H  maks. 210 km/h

V  maks. 240 km/h

W  maks. 270 km/h

 

Uwaga: Opony letnie 225 45 17 muszą być dopuszczone do jazdy z wyższą prędkością niż tego rzeczywiście potrzebujesz. Upewnij się, sprawdzając dopuszczalny rozmiar opon w dokumentach pojazdu. Tylko wtedy zapewniona będzie bezpieczna jazda z optymalną przyczepnością.

Rozmiar opon – podstawy

Kupowanie nowych opon może być dość skomplikowane. Na co zwracać uwagę? Jak czytać oznaczenia na oponach? W tym poradniku wyjaśnimy, co musisz wiedzieć, aby właściwie dobrać opony do swojego pojazdu.

Rozmiar opon – podstawy

Szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej.

Jest to wyrażony w procentach stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 65 oznacza, że wysokość opony jest równa 65% jej szerokości.

Średnica (wysokość) koła w calach.

Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kg. Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy.

 

Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg.

 

Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h.

 

Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.
 *Ostatnio zaobserwowana cena takich usług na rynku polskim. Aktualna cena zostanie ustalona samodzielnie przez wybrany serwis sieci Premio.