Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Opony wielosezonowe 195 55 R16

 

Opony całoroczne 195 55 R16 z naszego sklepu są praktycznie niezniszczalne i nadają się do jazdy przy różnej pogodzie. Tak jak w przypadku wszystkich opon całorocznych, mieszanka gumowa nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka, co gwarantuje dobrą przyczepność zarówno na suchych, jak i śliskich i zaśnieżonych drogach. Mieszanka tworzywa została dobrana w taki sposób, że opona zachowuje elastyczność nawet w niskich temperaturach. Ponadto stosunkowo wąski kształt i niewielka waga tych opon samochodowych to cechy zapewniające ułatwione ruszanie nawet na ośnieżonej nawierzchni.

Należy również wspomnieć, że średnio opony na każdą pogodę 195 55 R16 są bardziej stabilne na mokrej nawierzchni i przy ryzyku aquaplaningu w porównaniu do szerszych modeli. Powodem jest to, że wąska powierzchnia bieżnika wypiera mniej wody, dzięki czemu opona nie zaczyna się za szybko kołysać i „pływać”. Dlatego opony wielosezonowe 195 55 R16 bardzo dobrze sprawdzają się szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Są idealnym wyborem dla kierowców oszczędzających paliwo, ponieważ opory toczenia węższych opon są dość niskie, co prowadzi do mniejszego zużycia paliwa.  

Rozmiar opon – podstawy

Kupowanie nowych opon może być dość skomplikowane. Na co zwracać uwagę? Jak czytać oznaczenia na oponach? W tym poradniku wyjaśnimy, co musisz wiedzieć, aby właściwie dobrać opony do swojego pojazdu.

Rozmiar opon – podstawy

Szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej.

Jest to wyrażony w procentach stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 65 oznacza, że wysokość opony jest równa 65% jej szerokości.

Średnica (wysokość) koła w calach.

Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kg. Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy.

 

Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg.

 

Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h.

 

Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.
 *Ostatnio zaobserwowana cena takich usług na rynku polskim. Aktualna cena zostanie ustalona samodzielnie przez wybrany serwis sieci Premio.