Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Opony wielosezonowe 205 55 R16

Nasze opony całoroczne 205 55 R16 charakteryzują się wytrzymałością i wszechstronnością. Podobnie jak większość opon na każdą pogodę, model ten jest wykonany z mieszanki gumowej, która dobrze nadaje się zarówno do jazdy po zaśnieżonym, śliskim terenie, jak i na suchej nawierzchni. Przy szerokości 205 mm i rozmiarze 16 cali model ten jest dość wąski i lekki. Sprawia to, że opony na każdą pogodę 205 55 R16 charakteryzują się niskim oporem toczenia, co pomaga obniżyć zużycie paliwa. Stosunkowo wąskie, 16-calowe opony przekonują w porównaniu z szerszymi modelami – szczególnie podczas ruszania na zaśnieżonej nawierzchni. Występują również różnice w zachowaniu podczas jazdy na bardzo mokrej drodze. Przy zagrożeniu aquaplaningiem, opony wielosezonowe 205 55 R16 zapewniają znacznie pewniejsze właściwości prowadzenia niż szersze wersje. Aby zapobiec utracie kontaktu z nawierzchnią, wąski bieżnik nie musi wypierać tak dużo wody, jak w przypadku szerokich opon.

Opony wielosezonowe 205 55 R16 są idealne do samochodów małych i kompaktowych – jednak pasują do wielu różnych modeli samochodów.  

FAQ Opony wielosezonowe 205 55 R16

Co oznaczają litera i liczba na końcu oznaczenia opon wielosezonowych 205 55 R16?

Litera i liczba złożona z dwóch do trzech cyfr na naszych oponach całorocznych 205 55 R16 to oznaczenie zawierające informacje o nośności i maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Liczba stanowi tzw. indeks nośności lub wskaźnik maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opon wielosezonowych, a litera to oznaczenie maksymalnej prędkości. Zasadniczo wystarczy porównać te wartości ze specyfikacjami zawartymi w dokumentach pojazdu (dowodzie rejestracyjnym i ewentualnie świadectwie zgodności CoC). Bardziej dokładne informacje zapewnia standardowa tabela przeliczeniowa, która obejmuje wartości indeksu nośności od 50 (maksymalna waga 190 kg na koło) do 124 (1600 kg). Litera to oznaczenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Na przykład „V” oznacza „do 240 km/h”, „H” oznacza „do 210 km/h” itd.

Indeks prędkości i indeks nośności razem tworzą oznaczenie opony na każdą pogodę 205 55 R16.

Jak sprawdzić, czy opona wielosezonowa 205 55 R16 pasuje do Twojego samochodu?

Jeśli nie masz pewności, czy nasze opony wielosezonowe 205 55 R16 pasują do Twojego samochodu, zapoznaj się z dokumentacją pojazdu. Zapisane są w niej właściwości, którymi muszą wykazywać się dopuszczalne opony.

Na kołach znajdziesz tak zwane oznaczenie identyfikacyjne opon, które dostarcza kilka różnych informacji. Oznaczenie składa się z następujących elementów:

 

  • 205 mm to szerokość
  • 55 to stosunek wysokości opony do jej przekroju (w procentach).
  • R oznacza opony radialne
  • 16 to przekrój wewnętrzny w calach (rozmiar felgi)

 

No końcu znajduje się litera i liczba złożona z dwóch do trzech cyfr. Wskazuje to maksymalną dopuszczalną prędkość i obciążenie. Wszystkie specyfikacje muszą odpowiadać wymaganym wartościom (podanym w dokumentach pojazdu). Opony wielosezonowe 205 55 R16 nadają się głównie do pojazdów z klasy samochodów małych i kompaktowych oraz klasy średniej.

Jakie właściwości mają opony wielosezonowe 205 55 R16?

Nasze opony całoroczne 205 55 R16 charakteryzują się wszechstronnością i nadają się do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Są to opony o stosunkowo małym lub średnim rozmiarze, dlatego opory toczenia są również dość niskie, co docenią kierowcy oszczędzający paliwo.

Podobnie jak większość opon na każdą pogodę, model ten bardzo dobrze sprawdza się na suchej i mokrej nawierzchni, a także w zimnych warunkach zimowych. Szczególnie w przypadku ryzyka aquaplaningu węższe modele są nieco lepsze w porównaniu do większych opon, ponieważ charakteryzują się mniejszą powierzchnią kontaktu bieżnika z nawierzchnią. Dlatego taka opona traci styczność później niż szeroka opona. 

Rozmiar opon – podstawy

Kupowanie nowych opon może być dość skomplikowane. Na co zwracać uwagę? Jak czytać oznaczenia na oponach? W tym poradniku wyjaśnimy, co musisz wiedzieć, aby właściwie dobrać opony do swojego pojazdu.

Rozmiar opon – podstawy

Szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej.

Jest to wyrażony w procentach stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 65 oznacza, że wysokość opony jest równa 65% jej szerokości.

Średnica (wysokość) koła w calach.

Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kg. Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy.

 

Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg.

 

Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h.

 

Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.
 *Ostatnio zaobserwowana cena takich usług na rynku polskim. Aktualna cena zostanie ustalona samodzielnie przez wybrany serwis sieci Premio.