Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Przewożenie dzieci w samochodzie: bezpieczeństwo dziecka w podróży

Przewożąc dziecko w samochodzie, należy zadbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. W przypadku małych dzieci pasy bezpieczeństwa nie wystarczą, konieczny jest fotelik. Jego brak może skończyć się mandatem lub czymś o wiele gorszym w razie wypadku.

 

Każdy dorosły, który zabiera dziecko do samochodu, bierze za nie odpowiedzialność. Niestety, statystyki pokazują niefrasobliwość opiekunów. W 2019 roku w Polsce miało miejsce 2 387 wypadków z udziałem dzieci, w tym dzieci do lat 6 – 790 wypadków. 80,7% poszkodowanych wśród dzieci do 6. roku życia to pasażerowie samochodów. 81,8% z nich straciło życie w tych wypadkach. Te statystyki pokazują, jak bardzo najmłodsi są narażeni na niebezpieczeństwo w czasie podróżowania samochodem. Stają się ofiarami błędów dorosłych, do których można często zaliczyć także brak fotelika. Tymczasem jego obecność w aucie jest obowiązkowa, ponieważ fotelik dziecięcy ma zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Skontroluj samochód poprzez precyzyjną diagnostykę komputerową.

Przewożenie dzieci w samochodzie: przepisy 2020 r.

 

Przewożenie dziecka w samochodzie powinno być przede wszystkim bezpieczne. Zapewnienie takiego bezpieczeństwa spoczywa oczywiście na opiekunie. Jazda z dzieckiem jest dodatkowo regulowana przez przepisy prawne, które wymagają, żeby w aucie znajdował się fotelik dla dziecka. To, w jaki sposób powinno odbywać się przewożenie dziecka w samochodzie, uregulowane zostało w ustawie Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110). Zgodnie z art. 39 ust. 3 wspomnianej ustawy fotelik dziecięcy powinien być używany przy przewożeniu najmłodszych pasażerów w pojeździe kategorii:

 

  • M1 – auto z maksymalną liczbą miejsc 8, nie wliczając w to miejsca kierowcy;
  • N1 – pojazd do przewozu ładunków o masie do 3,5 ton;
  • N2 – pojazd do przewozu ładunków o masie od 3,5 do 12 ton;
  • N3 – pojazd do przewozu ładunków o masie powyżej 12 ton.

 

Chodzi tutaj o pojazdy, które są wyposażone w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Według art. 39 ust. 4 powyższe przepisy nie odnoszą się natomiast do taksówek, specjalistycznych środków transportu sanitarnego (np. karetki pogotowia) i do pojazdów policji, straży granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

 

Art. 39 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje, które dzieci w aucie powinny siedzieć w foteliku. Według tych przepisów do korzystania z fotelika jest zobowiązane:

 

  • dziecko o wzroście poniżej 150 cm;
  • dziecko bez względu na wiek.

 

Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym w 2015 roku zrezygnowano z kryterium wiekowego (poprzednio przewożenie dzieci do 12. roku życia mogło odbywać się tylko w foteliku). Obecnie brane są pod uwagę jedynie masa i wzrost dziecka (art. 39 ust. 3 pkt 1).

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

 

Dziecko w samochodzie powinno być przewożone w foteliku. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, jak powinien zostać zamontowany fotelik i w którym miejscu, żeby przewożenie dzieci było jak najbezpieczniejsze. Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 39 ust. 3a stwierdza jedynie, że „foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane”.

 

Najmłodsze dzieci należy przewozić w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy. Przewożenie dzieci na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy wymaga jednak wyłączenia poduszki powietrznej pasażera – reguluje to również polskie prawo (art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Siła, z jaką uruchamia się poduszka powietrzna, może bowiem zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

 

Dziecko zwrócone przodem do kierunku jazdy jest bardziej narażone na urazy szyi i kręgosłupa niż dziecko zwrócone tyłem do kierunku jazdy. Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka to środek tylnej kanapy, gdzie najlepiej zainstalować fotelik dziecięcy.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

 

Dziecko w samochodzie jest najbezpieczniejsze wtedy, gdy siedzi w foteliku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których fotelik dziecięcy nie może zostać zamontowany lub nie może zostać użyty. Wtedy dozwolone jest przewożenie dziecka w samochodzie bez fotelika. Te szczególne przypadki zostały określone w art. 39 ust. 3b, 3c i 4 pkt 4:

 

  1. Jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu, a ze względu na jego wagę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika, dziecko może siedzieć tylko na tylnym siedzeniu i musi być zapięty pasem bezpieczeństwa.
  2. Rodzic lub opiekun dziecka ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do korzystania z fotelika. Na zaświadczeniu powinno znajdować się imię i nazwisko dziecka, jego numer PESEL i okres ważności. Zaświadczenie lekarskie musi także posiadać znak graficzny zgodny ze wzorem określonym w art. 5 dyrektywy nr 91/671/EWG.
  3. Gdy przewożona jest trójka dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików z tyłu. W takiej sytuacji trzecie dziecko może siedzieć z tyłu między fotelikami, ale powinno mieć co najmniej 3 lata i mieć zapięte pasy.

Brak fotelika dziecięcego – mandat

 

Przewożenie dziecka w samochodzie regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, co oznacza, że ich przestrzeganie jest obowiązkowe. Każdy kierowca, który decyduje się na przewożenie dzieci bez fotelika, naraża się na sankcje w przypadku, gdy zostanie zatrzymany przez policję lub straż miejską (gminną). Grozi wtedy mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

 

Warto pamiętać, że przewożenie dziecka w aucie bez odpowiedniego zabezpieczenia, czyli bez fotelika, to narażanie małego pasażera na ogromne niebezpieczeństwo. Nieodpowiednie zamontowanie fotelika również nie chroni skutecznie dziecka. Dlatego należy zapoznać się zarówno z obowiązującymi w Polsce przepisami, jak i z instrukcją dostarczoną przez producenta fotelika dziecięcego.