Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Konserwacja opon: jak dbać o opony?

Aby opony służyły nam przez wiele lat, należy zadbać o ich prawidłową konserwację. Konserwacja opon jest jednak na tyle trudna, że nie powinno się jej przeprowadzać samodzielnie. Najlepiej zlecić to profesjonalistom Premio, którzy wykonają to fachowo.

 

O zadbanej oponie nie świadczy tylko prawidłowe ciśnienie i odpowiednia głębokość bieżnika czy brak narażenia na częsty i agresywny kontakt z wybojami i krawężnikami. Bardzo ważną rolę odgrywa również pielęgnacja opon odpowiednimi środkami czyszczącymi, które chronią ją przed brudem oraz szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Konserwacja opon przy użyciu odpowiednich środków nadaje również gumie połysk, co przekłada się na jej bardziej estetyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że konserwacja opon domowymi metodami to zabieg doraźny, kosmetyczny. Aby jednak pielęgnacja opon przyniosła długotrwały skutek i korzystnie wpłynęła na ich żywotność, warto powierzyć ją profesjonalistom.

 

Pozostaw swoje opony w przechowalni opon w Premio.

Konserwacja opon: jak dbać o opony?

 

Dbanie o opony to nie tylko właściwa pielęgnacja opon, lecz także inne ważne aspekty.

 

Wykonując konserwację opon, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to czy są to opony zimowe, czy letnie. Aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych kosztów, konserwację opon warto połączyć z innymi usługami, które są wykonywane na oponach sezonowo, jak np. wymiana opon letnich na zimowe czy zimowych na letnie. Na dbanie o opony składa się również ich odpowiednie użytkowanie. Oznacza to, że właściwe ogumienie powinno być stosowane w odpowiednim sezonie, czyli opony letnie w okresie letnim, opony zimowe – zimą lub całoroczne w ciągu całego roku.

 

Czynnością, którą można wykonać samodzielnie, jest czyszczenie opon. Podpowiadamy, jak prawidłowo umyć opony samochodowe:

 

  • pierwszy etap to pozbycie się większych zabrudzeń – można je spłukać, zwracając uwagę na kamyki, liście i błoto,
  • następny etap to mycie właściwe opon – należy korzystać ze środków bez dodatku wosku, najlepiej z produktów przeznaczonych tylko do czyszczenia opon,
  • ostatni etap czyszczenia opon to spłukanie piany i zabezpieczenie opon środkiem konserwującym.

 

Pamiętajmy jednak, że taka pielęgnacja opon jest tylko pierwszym i doraźnym etapem prawidłowej konserwacji opon. Ten drugi powinniśmy wykonać w profesjonalnie zajmującym się tym punkcie. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że konserwacja opon powinna być połączona z ich wymianą. Najlepiej więc wykonywać ją po sezonie zimowym i letnim. Jeśli zatem chcemy wymienić opony zimowe na letnie, powinniśmy wykonać w profesjonalnym punkcie oprócz samej wymiany konserwację opon zimowych. Natomiast wymiana opon letnich na zimowe to najlepszy czas na konserwację opon letnich. Jeśli nie mamy miejsca w garażu czy w piwnicy na przechowywanie opon poza sezonem, z pomocą przychodzi taka usługa jak hotel oponiarski (czyli przechowywanie opon). Jeśli natomiast nasze opony są już bardzo zniszczone, należy przeprowadzić ich recykling.

 

Premio: zadbamy o Twoje opony

 

Jeśli chcemy przeprowadzić profesjonalną konserwację opon letnich lub zimowych wraz z felgami warto odwiedzić lokalny serwis Premio. Nasi eksperci doradzą, jak należy prawidłowo konserwować opony, a także zaoferują własny hotel oponiarski, czyli bezpieczne przechowywanie opon poza sezonem, np. opon zimowych, gdy korzystamy z letnich, czy przechowywanie opon letnich, gdy jeździmy aktualnie na oponach zimowych. Hotel oponiarski to także przechowywanie opon zimowych i letnich, gdy jeździmy na oponach całorocznych. W hotelu oponiarskim jest oczywiście możliwe przechowywanie opon wraz z felgami. Premio prowadzi również utylizację zniszczonych, wysłużonych opon.

 

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: jak odróżnić opony zimowe od letnich? Odpowiedź jest również ważna w kontekście tego, jak przeprowadzić konserwację opon zimowych, a jak konserwację opon letnich. Poniżej kilka najważniejszych wyznaczników mówiących o tym, czym się różnią opony zimowe od letnich:

 

  • mieszanka – opony zimowe są zbudowane z innej mieszanki, która w niskich temperaturach nie twardnieje, w przeciwieństwie do mieszanki stosowanej w oponach letnich,
  • bieżnik – opony letnie mają więcej kanałów wzdłuż bieżnika, a jego powierzchnia jest bardziej gładka, ma mniej nacięć, natomiast w oponie zimowej najczęściej występuje jeden lub dwa kanały główne, które połączone są z poprzecznymi rowkami, mają także więcej falowanych nacięć, czyli tzw. lamel,
  • opony zimowe są oznaczone skrótem M+S oraz symbolem śnieżynki, która występuje często w ramce w kształcie gór.

 

Konserwacja opon letnich – z racji tego, że guma nie lubi rozpuszczalników, wosków, benzyn czy innych chemikaliów, opony letnie należy umyć dokładnie letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego (podobnie postępuje się z felgami – szczególną uwagę należy poświęcić zakamarkom). Następnie koła dokładnie płucze się czystą wodą i wyciera do sucha. Konserwacja opon letnich odbywa się przy użyciu specjalnego mleczka lub pianki na bazie silikonu. Felgi dobrze jest zabezpieczyć pastą lub mleczkiem, a uporczywe zabrudzenia, np. ze smoły, usuwa się z lakieru przy użyciu szmatki nasączonej w benzyną ekstrakcyjną.

 

Konserwacja opon zimowych – w pierwszej kolejności opony zimowe należy dokładnie wyczyścić. Do tego celu używa się specjalnych środków czyszczących bez wosków, benzyn i innych silnych chemikaliów. W przypadku pielęgnacji opon zimowych szczególną uwagę należy poświęcić na pozbycie się resztek soli, które mogą pozostać na samych oponach lub na felgach. Dużo uwagi należy więc poświęcić także na pielęgnację felg. Konserwacja opon zimowych wygląda podobnie jak konserwacja opon letnich – używa się do tego celu mleczka lub pianki na bazie silikonu.

 

Dla wielu kierowców konserwacja opon nie jest czynnością oczywistą, jednak warto o nim pamiętać, gdyż zaniedbane ogumienie szybko traci właściwości jezdne, a guma szybciej ulega zniszczeniu. Odpowiednio zakonserwowane opony charakteryzują się dłuższą żywotnością, a kierowca może dłużej cieszyć się ich pełnymi właściwościami.