Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Szerokość felgi i osadzenie ET – o co w tym chodzi?

Rim Width

Chcesz dobrać do swojego samochodu nowe felgi, ale ciągle słyszysz o dziwnych rzeczach, takich jak ET felgi i szerokość felgi. Wyjaśnimy ci dziś, co znaczą terminy. Dzięki temu dobierzesz nowe lub używane felgi do swojego auta bez żadnego problemu!

 

Felgi aluminiowe to bardzo ważna część koła jezdnego, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Felgi aluminiowe to także ozdoba każdego samochodu. Aby móc właściwie dobrać felgi do konkretnego modelu auta, trzeba znać najważniejsze parametry, które je opisują. Najistotniejsze parametry felg to:

 

  • średnica felgi w calach,
  • szerokość wnęki w calach,
  • typ obrzeża i jego wysokość,
  • ukształtowanie powierzchni osadzenia,
  • szerokość felgi,
  • osadzenie ET.

 

W tym poradniku zajmiemy się dwoma ostatnimi parametrami. 

 

Dobierz najbardziej optymalne felgi do swojego auta z ekspertami Premio.

ET Felgi – co to jest?

 

Osadzenie ET jest opisane na każdej feldze. ET (z języka niemieckiego Einpress Tiefe – głębokość osadzenia) mówi o tym, jak głęboko albo jak płytko będzie umieszczona felga w nadkolu, po przykręceniu do piasty koła.

 

  • Wartości dodatnie parametru ET (np. ET30) oznaczają, że felga będzie osadzona o 30mm głębiej w nadkolu samochodu;
  • Wartości ujemne parametru ET (np. ET-30) oznaczają, że felga będzie wysunięta o 30mm na zewnątrz nadkola.

 

Gdzie szukać parametru ET? Powinien być wybity na wewnętrznej obręczy felgi, chociaż nie zawsze tak jest.

 

Jaką formę ma ten parametr? ET plus dwie cyfry, np. ET40. Parametr ET może mieć formę dodatnią albo ujemną. Na przykład oznaczenie na feldze może mieć formę ET30 albo formę ET-30 (minus trzydzieści). Co to oznacza? Symbol ET40 mówi nam o tym, że głębokość osadzenia danej felgi (tzw. offset) wynosi 40 milimetrów. Symbol ET45 oznacza, że głębokość osadzenia danej felgi wynosi 45 milimetrów.

 

Dlaczego osadzenie ET jest takie ważne?

 

Im mniejsze jest oznaczenie ET, tym bardziej obręcze wystają na zewnątrz, poza obrys karoserii samochodu. Im większe ET, tym bardziej obręcze chowają się we wnętrzu nadkola samochodu.

 

Zastosowanie felgi z niewłaściwym osadzeniem ET może powodować niewłaściwą pracę kół w samochodzie. Koło może ocierać się w trakcie jazdy o elementy układu hamulcowego, części zawieszenia, a nawet o nadwozie (na przykład podczas skręcania). Nie trzeba mówić, że jest to skrajnie niebezpieczne. Może dojść do ograniczenia możliwości kierowania autem. Opona może ulec uszkodzeniu na skutek tarcia (najbardziej narażona będzie jej ściana boczna). Części zawieszenia i układu hamulcowego mogą ulegać przyspieszonemu zużyciu, na skutek mechanicznego tarcia przez koło samochodu. Może dojść do przegrzewania się wielu elementów.

 

Osadzenie ET jest ważne dla wszystkich rodzajów felg. Bez względu na to, czy stosujemy w samochodzie felgi aluminiowe, czy stalowe. 

 

Szerokość felgi – co warto wiedzieć?

 

Szerokość felgi to parametr, który określa odległość pomiędzy przednim a tylnym obrzeżem felgi. Odległość ta wyrażana jest w calach. Obrzeże felgi to wybrzuszenie, do którego przylega stopka opony.

 

Szerokość felgi podawana jest w calach – np. 5,5 cala. Jest ona podawana najczęściej jako pierwszy parametr. Tuż za nią umieszcza się parametr w formie litery, który określa, jakiego rodzaju obrzeże zastosowano w danej feldze (np. oznaczenie J).

 

ET a szerokość felgi

 

Współczynnik osadzenia to bardzo ważny parametr. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest on tylko jednym z elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze felgi.

 

Sama głębokość osadzenia nie mówi wszystkiego o tym, jak będą wyglądać felgi w samochodzie:

 

  • Felga o tym samym ET, ale mniejszej szerokości, będzie mniej wystawać poza nadkole;
  • Felga o tym samym ET, ale większej szerokości, będzie bardziej wystawać poza nadkole.

 

Odpowiedni dobór felg do samochodu to bardzo ważna czynność, która wymaga wzięcia pod uwagę całego szeregu danych. Głębokość osadzenia ET i szerokość felgi są jednymi z najważniejszych parametrów, ale nie jedynymi. Samodzielny dobór felg do samochodu może być dla wielu osób trudny. Dlatego w przypadku problemów, warto skorzystać z pomocy specjalistów Premio – jesteśmy do Twojej dyspozycji.