Jak długo ładować akumulator?

Rozładowany akumulator uniemożliwia uruchomienie silnika samochodu. Co ważne, może się to tak samo często latem, jak i zimą. Dlatego warto w razie potrzeby doładowywać akumulator. Jak długo ładować akumulator samochodowy? Czym i jak to robić?

 

Każdy samochód z silnikiem spalinowym (benzynowym i diesla) ma dwa źródła prądu. Kiedy nie pracuje silnik, źródłem zasilania dla całej instalacji samochodu jest akumulator samochodowy. Jego najważniejsza funkcja to zapewnienie odpowiedniej ilości prądu rozrusznikowi, żeby można było uruchomić silnik auta. Poza tym akumulator zasila wszystkie urządzenia, które wymagają podtrzymania pamięci (np. komputer sterujący pracą silnika albo komputer komfortu), centralny zamek i autoalarm.

 

Akumulator podlega procesom samorozładowania, co jest procesem naturalnym. Proces samorozładowania przyspiesza w trakcie gorących dni. Zimą z kolei akumulator traci sprawność. Akumulator traci mnóstwo prądu w trakcie zasilania rozrusznika, przy uruchomieniu silnika. Jak uzupełnić ten prąd? Akumulator jest ładowany przez alternator samochodowy, w trakcie jazdy autem. Jeśli jednak kierowca jeździ tylko na krótkich trasach (albo alternator lub akumulator są źle dobrane do auta), alternator nie jest w stanie naładować akumulatora.

 

Stałe niedoładowanie akumulatora samochodowego bardzo mocno skraca jego życie. Głębokie rozładowanie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia akumulatora.

W nowoczesnych samochodach, które mają bardzo rozbudowane wyposażenie elektroniczne, słabo naładowany akumulator jest źródłem szeregu problemów technicznych. Na przykład na ekranie komputera pokładowego mogą wyświetlać się błędy o problemach z układem SRS (poduszki powietrzne itd.).

 

Dlatego warto co pewien czas doładować akumulator samochodowy. To zdecydowanie przedłuża życie akumulatora, a także sprawia, że można bez problemu korzystać z samochodu. 

 

Zadbaj o swój akumulator i skontaktuj się z ekspertami Premio.

Jak długo należy ładować akumulator?

 

Ile ładować akumulator samochodowy? Przed rozpoczęciem ładowania należy odpowiednio podłączyć akumulator samochodowy do prostownika.

 

  • Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie podłączenie biegunów. Minus w akumulatorze do minusowej końcówki prostownika. Plus w akumulatorze do plusowej końcówki prostownika. Niewłaściwe podłączenie biegunów może spowodować wybuch akumulatora.
  • Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to ulatnianie się niebezpiecznych oparów podczas ładowania akumulatora. Opary te są niezdrowe i wybuchowe. Dlatego nie powinno się ładować akumulatora w kuchni albo w pobliżu pieca. Co oczywiste, nie powinno się palić papierosów podczas ładowania akumulatora ani zbliżać do niego źródeł ognia.
  • Akumulator przyniesiony do domu w trakcie mroźnej zimy powinien postać kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu. Dopiero wtedy można zacząć ładowanie akumulatora, gdy elektrolit odzyska właściwą sprawność chemiczną. A osiągnie ją dopiero w temperaturze pokojowej.

 

Jak długo ładować akumulator samochodowy? To zależy od kilku czynników. To przede wszystkim moc ładowarki, pojemność akumulatora i stopień jego rozładowania. 

Jak długo ładować mocno rozładowany akumulator samochodowy?

 

Jeśli ładowanie akumulatora jest prowadzone przy użyciu prostownika, w którym reguluje się natężenie prądu, to ładowanie prądem o natężeniu 8,5A powinno naładować duży akumulator (65 – 70 Ah) do pełna w ciągu 10 godzin. Należy zwracać uwagę na wskaźnik naładowania, jaki znajduje się na prostowniku. Nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora. Na skutek przeładowania może dojść do spłynięcia mas czynnych i całkowitego uszkodzenia akumulatora.

 

Ładowanie akumulatora prądem o niższym napięciu, np. 4A, przedłuży proces. Ładowanie akumulatora o dużej pojemności może trwać nawet 20 godzin. Jednak ładowanie prądem o niższym natężeniu jest bardziej bezpieczne. Nie ma żadnych negatywnych skutków dla akumulatora.

 

Można stosować prosty przelicznik. Akumulator powinno się ładować prądem o natężeniu, które ma wartość 1/10 jego pojemności. Czyli popularny akumulator o pojemności 45 Ah powinno się ładować prądem o natężeniu 4A. Ile ładować akumulator samochodowy w takiej sytuacji? Ładowanie nie powinno trwać dłużej niż 10 godzin. Przypominamy – warto obserwować wskaźnik, jaki ma ładowarka (prostownik).

 

Coraz popularniejsze są prostowniki mikroprocesorowe. Taki prostownik nie ma regulacji natężenia prądu. On sam dobiera odpowiednie natężenie prądu. Trzeba jedynie zwracać uwagę na wskaźnik, który pokazuje stopień naładowania akumulatora. Nie można doprowadzić do przeładowania. 

Czym ładować akumulator lub samochód?

 

Najlepszy do tego celu jest prostownik mikroprocesorowy. Zwłaszcza w przypadku nowoczesnych akumulatorów EFB (do aut jeżdżących po mieście na krótkich trasach, do aut z systemem start – stop i nowoczesnych, dobrze wyposażonych aut) i AGM (do aut z systemem start – stop). Prostownik mikroprocesorowy jest bezpieczny dla drogich i zaawansowanych akumulatorów. Zastosowanie zbyt dużego albo zbyt małego napięcia ładowania może być zabójcze dla akumulatorów bezobsługowych, AGM i EFB. Można doprowadzić do uszkodzenia i wybuchu.

 

Trzeba też pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. W samochodach premium i w wielu nowoczesnych autach demontaż akumulatora samochodowego jest niemożliwy. Dlatego ładowanie należy przeprowadzić z akumulatorem zamontowanym w samochodzie. 

Prawidłowe ładowanie akumulatora

 

Jeśli nie wiesz, jak długo ładować akumulator samochodowy, jak podłączyć ładowarkę (prostownik), jaki prostownik wybrać – zwróć się do specjalistów sieci Premio. Zwłaszcza wtedy, gdy masz samochód z rozbudowanym wyposażeniem i elektroniką.

 

Jeśli jednak decydujesz się na samodzielnie ładowanie, to pamiętaj o kilka zasadach:

 

  • Wybierz nowoczesny prostownik mikroprocesorowy.
  • Podłącz akumulator we właściwy sposób, zwracając uwagę na bieguny.
  • Odczekaj, aż przyniesiony zimą akumulator osiągnie temperaturę pokojową.
  • Ustaw akumulator w wietrzonym pomieszczeniu.
  • Kontroluj wskaźnik prostownika – nie doprowadź do przeładowania akumulatora.
  • Akumulatory uszkodzone, z wylewającym się elektrolitem, nieszczelne, pordzewiałe, brudne nie nadają się do ładowania. 

 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO