Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Kontrolki w autach – opis kontrolek w samochodzie

Car Warning Lights

W nowoczesnych samochodach deski rozdzielcze wypełnione są tarczami i szeregiem kontrolek – świateł ostrzegawczych, które tylko czekają na to, aby się włączyć i zmylić, a nawet przestraszyć kierowcę. Uspokajamy, nie ma się czego bać…

 

Warto jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Unikniemy w ten sposób zarówno niepotrzebnych zmartwień, jak i przykrych niespodzianek. Przedstawiamy i opisujemy najważniejsze kontrolki samochodowe w kokpicie kierowcy.

 

Zidentyfikuj każdą usterkę poprzez specjalistyczną diagnostykę komputerową.

Kontrolki w samochodzie: rodzaje

 

Kiedyś na deskach rozdzielczych pojawiało się kilka kontrolek, a każdy kierowca bez problemu sobie z nimi radził: potrafił je rozczytać i rozszyfrować. Teraz w najnowszych modelach co i rusz pojawiają się nowe kontrolki. Jak dobrze poradzić sobie z ich odczytywaniem. Najlepiej zacząć od tego, w jakim są kolorze. Mogą mieć trzy kolory, które są analogiczne do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach:

 

  • kontrolki samochodowe w kolorze czerwonym – są odpowiednikiem czerwonych świateł zatrzymania i oznaczają, że ​​zaistniały problem wymaga natychmiastowego działania – zbadania, sprawdzenia sytuacji, według instrukcji obsługi z reguły oznaczają konieczność zatrzymania pojazdu,
  • kontrolki samochodowe w kolorze żółtym – to sygnał doradczy, sugeruje on, że kierowcy powinni podjąć działania,
  • kontrolki samochodowe w kolorze zielonym – oznaczają, że ​​wszystko jest jasne i działa poprawnie, służą jako pomocne przypomnienie, mają zazwyczaj znaczenie informacyjne.

 

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

 

Jeśli już wiemy, co oznaczają poszczególne kolory kontrolek, to teraz przejdźmy do kolejnego etapu naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne symbole.

 

Symboli, które mają kontrolki w samochodzie, jest bardzo dużo, my skoncentrujemy się na tych najważniejszych, najczęściej spotykanych. Poniżej przedstawiamy opis kontrolek na desce rozdzielczej.

 

Kontrolka check engine (kontrolka silnika)

 

Jedną z najważniejszych lampek kontrolnych na desce rozdzielczej jest kontrolka check engine, po polsku znana również po prostu jako kontrolka silnika. Choć to ważna kontrolka, gdyż związana jest z pracą silnika, to jej zapalenie wcale nie musi oznaczać poważnej awarii. Jednak należy pamiętać, że silnik samochodu może pracować w trybie awaryjnym i nie rozwijać pełnej mocy. Jeśli świeci się kontrolka check engine, należy przede wszystkim zachować spokój i udać się do mechanika, który dysponuje komputerem diagnostycznym. Przyczyn usterek, w wyniku których świeci się kontrolka silnika, może być wiele, np. błąd któregoś z czujników (np. spalania stukowego), problem z zaworem EGR czy nawet poważna awaria układu wtryskowego (ten ostatni problem ma często swoje własne kontrolki w autach).

 

Kontrolka temperatury cieczy chłodzącej

 

Na desce rozdzielnej można również spotkać się z kontrolką z symbolem termometru, stopni Celsjusza i falującym płynem – to kontrolka temperatury cieczy chłodzącej. Może oznaczać, że silnik się przegrzał na skutek przeciążenia lub w wyniku usterki układu chłodzenia. Jeśli zaistnieje taki alert, w pierwszej kolejności należy nastawić ogrzewanie w aucie na najwyższy stopień i największą temperaturę. Gdy kontrolka zgaśnie należy się zatrzymać i wyłączyć silnik. Jednak, gdy lampka ta zaświeca się regularnie, należy udać się do mechanika, gdyż jazda z przegrzanym silnikiem wiąże się z poważnym ryzykiem.

 

Kontrolka ABS (opcjonalnie ASR/EPS)

 

Zaświecenie kontrolek w samochodzie, które mają literki ABS (lub opcjonalnie ASR/ESP) otoczone okręgiem i łukami, oznacza problem z działaniem ABS-u oraz (najczęściej) systemów stabilizujących. Lampka może przestać się świecić sama, co oznacza, że zaświeciła się w wyniku błędu czujnika. Jeśli jednak nie wyłącza się, należy udać się do serwisu.

 

 

Kontrolka ładowania akumulatora

 

Kolejnym przykładem kontrolki w samochodzie jest lampka kontrolna z symbolem akumulatora. Gdy jest zapalona, oznacza to, że bateria się nie ładuje. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy wszystko z akumulatorem jest w porządku i czy nie doszło do usterki alternatora (np. problem z paskiem lub pęknięcie obudowy).

 

Kontrolka płynu w spryskiwaczu

 

Innym przykładem kontrolki w autach, która może się zaświecić podczas jazdy, jest kontrolka z symbolem przedniej szyby, wycieraczki i spryskiwacza. Popularnie nazywana kontrolką płynu w spryskiwaczu. Informuje ona o konieczności dolania płynu do spryskiwacza szyb.

 

Kontrolka EPC

 

Kontrolka EPC oznacza różnego rodzaju problemy z związane z awarią elektryki. Skrót EPC oznacza z języka angielskiego Electronic Power Control. Jeśli świeci się kontrolka EPC, nie popadajmy w panikę, jednak powinniśmy zachować czujność i udać się do serwisu. Świecąca kontrolka EPC może oznaczać jedną z wymienionych sytuacji:

  •  przepalenie żarówki świateł stop,
  •  awaria czujnika lub włącznika świateł stop,
  •  awaria czujnika położenia wału,
  •  awaria czujnika temperatury cieczy chłodzącej,
  •  awaria przepustnicy lub elektronicznego pedału gazu,
  •  awaria związana z układem sterowania silnika,
  •  awaria związana z układem wtryskowym.

 

Kontrolka samochód z kluczem

 

Kontrolka samochód z kluczem (nie należy mylić z kontrolką samochód z kluczykiem lub samochód z kłódką) może pojawić się najczęściej w jednej z następujących sytuacji:

  •  w trakcie jazdy na niskich obrotach (np. podczas dojeżdżania do świateł),
  •  w trakcie dynamicznego przyspieszania (dodatkowa oznaka to odczuwalne szarpnięcia).

 

W obydwu przypadkach silnik pracuje w trybie awaryjnym, czyli mamy do czynienia ze spadkiem obrotów i mocy. Jeśli natomiast chodzi o problemy, jakie zwiastować może kontrolka samochód z kluczem, to należy wśród nich wymienić:

 

  • awaria związana z EGR,
  • awaria przepływomierza,
  • zapchany DPF,
  • usterka świec żarowych w silnikach diesla,
  •  uszkodzenie czujnika położenia wału korbowego lub wałka rozrządu.

 

Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem

 

Kontrolki w samochodzie mogą mieć również wykrzyknik. Świecąca się na kolor czerwony kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem jest coraz częściej spotykana w nowoczesnych samochodach. To najczęściej kontrolka uzupełniająca. Aby dowiedzieć się, co konkretnie kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem oznacza w danej sytuacji, należy wejść w menu komputera pokładowego.

 

Powyżej przedstawiliśmy krótki opis kontrolek na desce rozdzielczej, na co zwrócić szczególną uwagę oraz w jakich przypadkach powinniśmy się bezzwłocznie udać do mechanika. To jednak tylko najważniejsze kontrolki na desce rozdzielczej, oprócz nich występuje szereg innych, które m.in. przypomną nam o niezapiętych pasach, niezamkniętych drzwiach czy o światłach.

 

Jeśli kontrolka na desce rozdzielczej Twojego samochodu nie daje Ci spokoju - zapraszamy do kontaktu z lokalnym serwisem Premio, gdzie z pewnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podejmiemy wspólną decyzję co do ewentualnych napraw.