Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Światła samochodowe: rodzaje i funkcje

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Kiedy skorzystać ze świateł drogowych, mijania, przeciwmgłowych, pozycyjnych? Co warto wiedzieć o światłach? Jak je czyścić?

 

Każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy włączyć dane światła w samochodzie. Zasady ich używania są bardzo proste. Jednak używanie z głową właściwych świateł to jedno, a ich konserwacja to drugie. Bardzo ważne jest także zadbanie o nie poprzez odpowiednie czyszczenie. 

 

W pełni sprawne światła - skorzystaj z usługi serwisu oświetlenia samochodowego.

Rodzaje i funkcje świateł w samochodzie

 

Bez względu na to, jakie posiadamy auto, do dyspozycji mamy wiele rodzajów świateł. Dzięki nim jazda jest bezpieczna zarówno dla nas, jak i innych użytkowników szosy. Jakie wyróżniamy światła?

 

  • Światła mijania (barwa biała) - światła samochodowe, nazywane także „krótkimi”, mają za zadanie oświetlać drogę przed naszym samochodem. Według obowiązującego niemal w całej Europie Północnej i Środkowej prawa włączanie ich jest obowiązkowe od zmierzchu do świtu (zamiennie ze światłami drogowymi). Używamy ich w dzień, po zmroku oraz w przypadku opadów atmosferycznych, a nawet mgły.
  • Światła do jazdy dziennej (barwa biała) - korzystamy z nich zamiennie ze światłami mijania, także od zmierzchu do świtu, przy dobrej widoczności i dobrych warunkach pogodowych.
  • Światła drogowe (barwa biała) - najlepiej sprawdzają się w nocy. Nazywane są także „długimi” ze względu na oświetlanie drogi na dużej odległości przed naszym autem. Ich użycie jest wskazane od zmierzchu do świtu na mniej oświetlonych drogach. Należy tylko pamiętać, by nie oślepiać innych użytkowników drogi. W momencie pojawienia się pojazdu z naprzeciwka zmieniamy je na światła mijania.
  • Światła przeciwmgłowe (przednie białe lub żółte selektywne, tylne czerwone) - ten rodzaj świateł występuje zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Mają one za zadanie nie tylko oświetlić drogę przed pojazdem. Dzięki nim nasz pojazd jest lepiej widoczny dla innych kierowców. Świateł przeciwmgłowych używamy w czasie ograniczonej widoczności na drodze ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
  • Kierunkowskazy (żółta samochodowa) - sygnalizują zmianę kierunku poruszania się pojazdu czy zmianę pasa ruchu. Są umiejscowione z przodu, z tyłu i po bokach pojazdu. Za ich pomocą informujemy innych użytkowników drogi o naszych zamiarach (zmiana pasa, kierunku jazdy). Po wykonaniu manewru należy je niezwłocznie wyłączyć.
  • Światła hamowania/stopu (barwa czerwona) - sygnalizują hamowanie pojazdu. Są one umiejscowione z tyłu i zapalają się automatycznie, kiedy uruchomimy hamulec roboczy.
  • Światła pozycyjne (barwa biała) - oświetlają pojazd z przodu i z tyłu podczas postoju. Używamy ich w warunkach niedostatecznej widoczności na drodze. Kiedy nie mamy świateł awaryjnych, zamiennie możemy użyć świateł pozycyjnych.
  • Światła awaryjne (barwa żółta samochodowa) - są wykorzystywane podczas awaryjnych sytuacji (np. uszkodzenie pojazdu, wypadku) czy awaryjnego postoju. Włączenie tych świateł w samochodzie jest równoznaczne z włączeniem jednocześnie wszystkich kierunkowskazów. Jeśli nie mamy świateł samochodowych awaryjnych, możemy użyć zamiennie świateł pozycyjnych.
  • Światła odblaskowe (przednie białe, tylne czerwone, boczne żółte samochodowe) - ten rodzaj świateł ma za zadanie zapewnić widoczność pojazdu, który jest oświetlony przez inne auto w nocy. Są one umiejscowione z przodu, z tyłu i z boku. Światła samochodowe odblaskowe powinny być widoczne w nocy z odległości minimum 150 metrów, jeśli na nasz pojazd świecą inne światła drogowe.

Jak dbać o światła samochodowe?

 

Jak dbać o światła w samochodzie? Przede wszystkim należy pamiętać, by brudne klosze czyścić wodą i miękką szmatką. Dzięki tej ostatniej nie zarysujemy delikatnej powierzchni. Dobrze, jeśli jest możliwe ich rozkręcenie i wyczyszczenie od środka. W innym przypadku lepiej skorzystać z pomocy ekspertów lokalnego serwisu Premio.

 

Klosze reflektorów matowieją z czasem. To oznacza, że tracą swoją przejrzystość. Najlepiej użyć do ich czyszczenia pasty polerującej lub papieru ściernego.

 

Zazwyczaj czynności związane z czyszczeniem świateł w samochodzie wykonywane są podczas mycia auta na stacji czy w garażu. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czasami jazda nawet przez godzinę może spowodować mocne zabrudzenie świateł. Widać to doskonale w okresie letnim, kiedy klosze zabrudzone są przez owady. Do tego częsta i długa jazda zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń wywołanych przez uderzenia kamyków. O czym jeszcze pamiętać?

 

Decydując się na zakup żarówki do samochodu:

 

  • Używajmy markowych produktów.
  • Dobierajmy odpowiednie napięcie żarówki do instalacji.
  • Kupujmy tylko żarówki z homologacją.

 

Nie należy nigdy kupować tanich (ale dających więcej światła) żarówek bez homologacji. Do tego przy złym napięciu trwałość żarówek w naszym samochodzie gwałtownie spadnie. Żeby ich żywot był dłuższy można:

 

  • Zamontować stabilizator napięcia.
  • Wyłączać światła przed wyłączeniem silnika.
  • Włączać je po kilkunastu sekundach po odpaleniu silnika.

 

Jak dbać o światła w samochodzie – o tym warto pamiętać:

 

  • Regularnie czyścić światła samochodowe.
  • Mieć zapasowe żarówki w samochodzie.
  • Przepalone żarówki wymieniać tylko parami.
  • Stosować żarówki takiego samego producenta o tej samej mocy.
  • Wozić ze sobą płyn do mycia szyb, miękkie szmatki.

 

Oprócz czyszczenia świateł w samochodzie ważne jest także ich odpowiednie ustawienie. Ma ono ogromne znaczenie, ponieważ tylko prawidłowo ustawione światła wykorzystujemy w pełni. Te nie mogą świecić za nisko (mniejszy zasięg światła = mniejsza widoczność) ani za wysoko (oślepianie innych uczestników drogi).

 

Warto pamiętać, że wysokość świecenia reflektorów zmienia się, kiedy auto jest bardziej obciążone (wyjazd całą rodziną, dodatkowy bagaż). Wtedy warto skorzystać z korektora wysokości świateł w samochodzie na stacji diagnostycznej.

 

Światła w samochodzie umożliwiają bezpieczną jazdę, jednak musimy pamiętać, by o nie dbać. Oczywiście nie tylko czystość ma znaczenie, lecz także ich sprawne działanie. Warto regularnie sprawdzać, czy działają tak jak powinny i czy są prawidłowo ustawione. Przykładowo w serwisach samochodowych Premio eksperci nie tylko wymienią przepaloną żarówkę, lecz także sprawdzą za nas światła w samochodzie. Warto kontrolować ustawienie świateł w pojeździe nawet kilka razy w roku.