Kiedy zmienić opony na zimowe?

Dlaczego trzeba zmienić opony na zimowe? Kiedy zmienić opony na zimowe w czasach, gdy pogoda jest nieprzewidywalna? 

Zdecydowana większość polskich kierowców posiada dwa komplety ogumienia (letnie i zimowe) i dokonuje sezonowej zmiany opon. Wymiana opon w dobrym serwisie samochodowym trwa około godziny. Koła trzeba wyważyć, należy sprawdzić, czy felgi nie są krzywe. Powinno się również sprawdzić stan opon pod kątem uszkodzeń. Kiedy zmienia się opony na zimowe? 

 

Zadbaj o odpowiednie opony na zimę z pomocą ekspertów Premio.

Obowiązek wymiany opon na zimowe 

 

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych. Jednak w niektórych krajach europejskich taka konieczność istnieje. To oznacza, że polski kierowca, który jedzie za granicę (prywatnie albo służbowo), musi mieć założone na koła opony zimowe.

 

  • Obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje na terenie Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Serbii.
  • W niektórych krajach dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością stosowania łańcuchów na koła do jazdy po śniegu. Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w określonych okresach, w każdym wymienionym wyżej kraju. Przed wyjazdem należy te opony sprawdzić, aby uchronić się przed mandatem.
  • Zamiast typowych opon zimowych, można mieć zamontowane opony wielosezonowe, ale posiadające oznaczenie 3PMSF na boku. Oznaczenie M plus S nie oznacza, że mamy do czynienia z oponami zimowymi. Niektóre modele opon wielosezonowych mają oznaczenie M plus S, ale nie mają 3PMSF, co oznacza, że nie są traktowane jako opony dostosowane do bezpiecznej jazdy zimą. 

 

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

 

Pogoda w ostatnich latach jest nieprzewidywalna. Zanikają albo rozciągają się granice pomiędzy porami roku. To sprawia, że zmiana opon na zimowe jest dla wielu kierowców problematyczna. Prowadzący zastanawiają się, kiedy zmienić opony na zimowe. Powinno się postępować zgodnie z zasadą: opony zimowe należy zamontować wtedy, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

 

Dlaczego trzeba odczekać kilka dni? Zbyt szybkie założenie opon zimowych na koła i jazda na nich w wysokich temperaturach (powyżej 7 stopni Celsjusza) będzie powodować przyspieszone zużycie (starcie) bieżnika opon. Mieszanka gumowa, z której wykonane są opony zimowe, jest bardzo miękka. Dzięki temu opony te zachowują właściwą elastyczność w trakcie zimy. Jednak podczas jazdy w wysokich temperaturach dochodzi do szybkiego ścierania się bieżnika opon zimowych.

 

Opony zimowe produkuje się z mieszanki gumowej, która w niskich temperaturach zachowuje elastyczność. Dzięki temu można uzyskać odpowiednią przyczepność, co przełoży się na krótką drogę hamowania, dobre przyspieszenie, sterowalność i kierowalność. Im lepsza jest przyczepność, tym lepsza praca aktywnych systemów bezpieczeństwa. Opony letnie wytwarzane są z mieszanek gumowych, które twardnieją w niskich temperaturach (poniżej 7 stopni Celsjusza). To powoduje, że zimą nie można uzyskać odpowiedniej przyczepności i samochód zaczyna się ślizgać.

 

Warto pamiętać o tym, że opony zimowe spełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy:

 

  • ich bieżnik jest wyższy niż 4 mm;
  • opony nie mają więcej niż 10 lat (licząc od daty produkcji);
  • opony nie noszą widocznych śladów uszkodzeń powłoki gumowej – nie widać przetarć, nie są widoczne elementy konstrukcji opony (opasanie, drutówka);
  • stopka opony (element stykający się z felgą) jest w pełni sprawna i nie widać na niej jakichkolwiek uszkodzeń;
  • felgi, na które montowane są opony zimowe, są proste (należy poddać je kontroli przed montażem i ewentualnemu prostowaniu) i nie noszą śladów rdzy. Korozja, zwłaszcza na styku ze stopką opony. może być powodem nieszczelności. Będzie to powodować ciągłą ucieczkę powietrza z opony;
  • opony zimowe powinny być przechowywane we właściwy sposób. Tak aby zapobiec deformacjom ich konstrukcji, a także stykaniu się gumy z lakierami, olejami i wystawaniu gumy na działanie promieni słonecznych;
  • przed montażem opon powinny one zostać odpowiednio wyważone – dzięki temu nie będą powodować jakichkolwiek drgań;
  • przed każdą wymianą opon powinno się zamontować nowe wentyle;
  • zaleca się, aby po każdej wymianie opon (a zatem także po zamontowaniu opon zimowych) przeprowadzić kontrolę i ewentualną korektę geometrii zawieszenia.

 

W lokalnym serwisie Premio nasi eksperci z pewnością doradzą, czy powinieneś zmienić opony swojego samochodu na zimowe oraz pomogą w doborze odpowiedniego ogumienia. Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji wizyty.

 

 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO