Kiedy zmienić opony na letnie?

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy najlepiej zmienić opony na letnie i czy można jeździć na oponach zimowych przez cały rok. Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, czym różnią się opony sezonowe od całorocznych. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej wymiany opon, umów się na wizytę w najbliższym serwisie Premio.
 

Odpowiedź na pytanie, kiedy zmienić opony na letnie, zawiera się w warunkach atmosferycznych, jakie panują w ciągu dnia. Doświadczony i odpowiedzialny kierowca powinien wiedzieć nie tylko, kiedy zmienić opony na letnie, lecz także kiedy kupować opony letnie.

 

Zadbaj o odpowiednie opony na lato.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

 

Najlepiej opony zimowe na letnie zmienić, kiedy w ciągu dnia temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Wówczas mieszanka zimowa traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję. W cieplejszych warunkach najlepszym rozwiązaniem są opony letnie. Mają one odpowiednio dobrane bieżnik oraz mieszankę, dzięki czemu dużo lepiej sprawdzają się do jazdy na mokrej oraz suchej nawierzchni. Warto także wiedzieć, że opony letnie dają także bardzo dobrą stabilność na zakrętach i optymalizują zużycie paliwa w okresie letnim.

 

Wielu kierowców zadaje również pytanie, kiedy kupować opony letnie. Otóż opony letnie są oczywiście dostępne w sprzedaży przez cały rok, jednak są w ciągu roku okresy największego popytu na tego typu ogumienie: końcówka roku kwiecień i sierpień.

 

Czy można jeździć na oponach zimowych cały sezon?

 

Kolejnym aspektem, który w kontekście opon sezonowych należy mocno przemyśleć, jest to, czy można latem jeździć na oponach zimowych. Jazda w lecie na oponach zimowych nie jest wskazana, przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa. Guma opony zimowej w lecie jest miękka i szybciej się ściera. Powoduje to, że samochód na ostrych zakrętach „płynie”. Podczas opadów deszczu bieżnik opony zimowej znacznie gorzej niż opona letnia radzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej. Ponadto w przypadku opon zimowych w lecie pogarsza się stabilność jazdy oraz wydłuża się droga hamowania. Jeśli jeździmy po koleinach wypełnionych wodą, dosyć łatwo dojść może do powstania poduszki wodnej pomiędzy nawierzchnią drogi a oponą. Efektem tego jest utrata sterowność pojazdu.

 

Czym różnią się opony sezonowe od opon całorocznych?

 

Opony całoroczne to praktyczne rozwiązanie w przypadku temperatur umiarkowanie niskich i umiarkowanie wysokich. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zanim wprowadzone zostały opony zimowe i letnie, korzystano z jednego tylko typu ogumienia w ciągu całego roku.

 

To, co odróżnia opony całoroczne od sezonowych – letnich i zimowych, to mieszanka surowcowa. Charakteryzuje się ona twardością większą od tej, którą stosuje się w oponach zimowych, a ponadto wzbogaconą krzemionką oraz olejami roślinnymi. Twardość mieszanki opon całorocznych jest mniejsza niż opon letnich. Dzięki temu dopasowuje się ona swoją elastycznością do temperatury aktualnie panującej. Bieżnik opon wielosezonowych ma głębokie wcięcia oraz gęsto rozmieszczone rowki. Zapewnia to dobrą przyczepność w przypadku nawierzchni suchej. Taki bieżnik dobrze odprowadza wodę i błoto, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

 

Wymiana opon na letnie

 

Koszt wymiany kompletu opon zależy od kilku czynników. Wśród nich istotną rolę odgrywa to, czy felgi kołach są aluminiowe czy stalowe.

 

Zalecana wymiana opon zimowych na letnie to czas, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 7 stopni.

 

Zapraszamy do kontaktu z najbliższym serwisem Premio. Nasi eksperci z pewnością doradzą Ci, czy powinieneś zmienić opony na letnie oraz przeprowadzą fachową wymianę opon.

 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO