Głębokość bieżnika opony ciężarowej: o czym należy pamiętać

Kiedy ostatnio sprawdzałeś głębokość bieżnika opony ciężarowej? Jak dowiedzieć się, czy opona ciężarowa nadal nadaje się do użytku? Jak ustrzec się wysokiego mandatu za bieżnik opony ciężarowej w nieodpowiednim stanie? O czym warto pamiętać, wyruszając w podróż?

 

Pojazd ciężarowy zostanie dopuszczony do ruchu wówczas, gdy spełnia rygorystyczne normy. Jedną z nich jest odpowiednia głębokość bieżnika opony ciężarowej. Ten zapewnia przede wszystkim bezpieczną jazdę. Niestety kierowcy często lekceważą bieżnik ciężarowy, dlatego w wielu krajach sprawdza się nie tylko przejechane przez kierowcę godziny, lecz także stan opon, w szczególności – stan bieżnika.

 

Upewnij się, że bieżnik opon ciężarowych spełnia wszystkie wymagania.

Głębokość bieżnika opony ciężarowej

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. informuje o wszystkich kluczowych aspektach dotyczących opon ciężarowych. Jednym z nich jest to, że minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Podobnie jest w wielu krajach europejskich. Co może grozić za nieprzestrzeganie tego prawa? Wysoki mandat lub zakaz dalszej jazdy pojazdem albo i to, i to.

 

Policja w wielu krajach często sprawdza właśnie stan opon samochodów ciężarowych. Kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że opony należy co jakiś czas wymieniać, bo mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

 

W przypadku bieżnika ciężarowego istotnym elementem jest okresowe sprawdzanie jego głębokości. Do pomiarów można użyć różnych narzędzi. Od najprostszych, jak suwmiarka, do cyfrowego miernika głębokości bieżnika opony ciężarowej. Jednak i w przypadku tej czynności zdarzają się błędy w pomiarach. Jak ich uniknąć? Co jeśli chcemy podczas dłuższej podróży sprawdzić, czy opony ciężarowe nadają się do dalszej jazdy? W jaki inny sposób można jeszcze sprawdzić głębokość bieżnika opony ciężarowej?

Co to jest TWI (Tread Wear Indicator)?

 

Znacznym ułatwieniem jest stosowane na oponach ciężarowych wskaźników zużycia bieżnika TWI (Tread Wear Indicator). Wskazują one minimalną dopuszczalną głębokość bieżnika opony ciężarowej, która wynosi 1,6 mm. W przypadku bieżnika ciężarówki wspomniane znaczniki występują w kilku miejscach tak, by łatwo można było przeprowadzić pomiar. Jeśli bieżnik ciężarówki zbliża się do TWI, należy pamiętać, że:

 

  • opony wkrótce nie będą nadawały się do dalszej jazdy,
  • jazda na takich oponach będzie złamaniem przepisów,
  • jak najszybciej trzeba wymienić opony.

 

Oczywiście wtedy, kiedy trzeba wymienić opony, powinniśmy zaobserwować jeszcze inne sygnały dotyczące tego, że pora na wymianę ogumienia. Najczęściej są to:

 

  • piszczenie opon przy zakrętach,
  • coraz częstsze ubytki powietrza w oponach,
  • większa podatność na poślizgi.

 

Jak prawidłowo zmierzyć głębokość bieżnika opony ciężarowej? Przede wszystkim należy mierzyć go w głównych rowkach opony. Warto także zapoznać się z instrukcjami producentów naszych opon. Obecnie jednak rzadko spotykamy się z oponami bez wskaźników TWI. W przypadku problemów ze znalezieniem małych wypukłości o wysokości 1,6 mm znajdujących się w rowkach opony, pomocne okażą się strzałki na bocznej ściance.

 

Co zrobić, kiedy nie mamy ze sobą miernika bieżnika opony ciężarowej? W jaki jeszcze sposób można sprawdzić, czy opona ciężarowa nadaje się dalszej eksploatacji? Posiadając ze sobą przedmioty codziennego użytku, łatwo zamienić je w ostateczności w narzędzia do mierzenia. Przykładowo moneta dwuzłotowa wkładana w rowki opony, w taki sam sposób i w te same miejsca, może być jednym ze sposobów sprawdzania głębokości bieżnika. Jeśli cała złota obwódka chowa się w rowkach, mamy około 4 mm głębokości. Inne ciekawe metody pomiarów dotyczą wykorzystania: zapałek czy skuwki od długopisu.

 

Jednak należy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą jest mierzenie głębokości bieżnika ciężarowego za pomocą cyfrowego miernika przyłożonego w odpowiednim miejscu.

Ukryty bieżnik opony ciężarowej

 

Czym jest ukryty bieżnik opony ciężarowej? Nowe opony większości producentów mają przeważnie oryginalny profil z trzema wąskimi głównymi rowkami. Idealnie przystosowane do jazdy opony:

 

  • zapewniają bezpieczną jazdę,
  • są wydajne podczas trasy,
  • zapewniają niskie opory toczenia.

 

Dopiero po użyciu 5 procent bieżnika, ukaże się ukryty bieżnik. Ten będzie miał pięć oddzielnych rowków. Na tym nie koniec, bo gdy pozostałe 75 procent opony zużyje się, pojawią się dodatkowo cztery żebra opony ciężarowej. Dzięki nim możliwe będzie zachowanie przyczepności na mokrej nawierzchni.

 

Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu głębokości bieżnika opony ciężarowej, ale też niesugerowaniu się tylko TWI. Jeśli nie zbliżyliśmy się jeszcze do wskaźnika TWI, ale nasze opony są w fatalnym stanie, należy je oczywiście wymienić wcześniej. Pomiary głębokości bieżnika opony i zadbanie o odpowiedni poziom ciśnienia we wszystkich oponach można przeprowadzić w tym samym momencie. Najlepiej robić to raz na tydzień albo chociaż wtedy, kiedy czeka nas dłuższa podróż.

O czym warto jeszcze pamiętać?

 

Nowa opona ma przeważnie od 8 mm do 10 mm głębokości bieżnika. Oczywiście eksperci zalecają, by wymiany opon dokonywać o wiele wcześniej, by głębokość wynosząca 1,6 mm była ostatecznością. Ci zalecają bezpieczne użytkowanie opon letnich przy 3 mm głębokości bieżnika i opon zimowych przy 5 mm głębokości bieżnika. Przy niższych wartościach warto pomyśleć nad wymianą opon na nowe, dlatego że:

 

  • opony o wiele szybciej tracą swoje właściwości trakcyjne,
  • łatwiej wpaść w poślizg na mokrej nawierzchni ze względu na zjawisko aquaplaningu,
  • woda nie jest prawidłowo odprowadzana z opon.

 

Warto także wiedzieć, w jaki jeszcze sposób poza regularnym mierzeniem głębokości bieżnika opony ciężarowej dbać o opony ciężarowe. Przede wszystkim należy:

 

  • utrzymywać właściwe ciśnienie, kontrolując jego wartość regularnie,
  • przestrzegać określonego przez producenta obciążenia auta,
  • unikać gwałtownych najazdów na dziury czy krawężniki.

 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO