Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Żywotność opon: ile lat można jeździć na tych samych oponach?

Jako kierowca chcesz, aby komplet opon służył Ci jak najdłużej. Żywotność opon jest jednak ograniczona. Wiele czynników wpływa na ich trwałość. Ile lat możesz jeździć na jednym komplecie opon? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule – pamiętaj jednak, że jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady – eksperci sieci Premio są do Twojej dyspozycji!

 

Żywotność opon ma ogromny wpływ na koszty eksploatacji samochodu. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na trwałość opon. 

 

Zadbaj o środowisko i zutylizuj swoje stare opony w serwisie Premio.

Żywotność opon

 

Czy można określić żywotność opon, przewidzieć, jak długo zachowają one swoją trwałość i kiedy ulegną zużyciu? Takie informacje podaje się tylko w dużym przybliżeniu. Teoretycznie zakłada się, że jeden komplet nowych opon powinien służyć przez pięć lat. W praktyce wszystko może wyglądać inaczej i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zwrócić się do eksperta.

 

Bardzo ważne jest to, żeby kierowca potrafił wstępnie rozpoznać, kiedy żywotność opon się kończy. Istnieje wiele różnego rodzaju oznak, które świadczą o tym, że opony nadają się już do wymiany. Jazda na starych oponach jest bardzo niebezpieczna. Stare albo uszkodzone opony nie mają odpowiednich właściwości trakcyjnych. Nie zapewniają właściwej przyczepności ani drogi hamowania. Może się zdarzyć, że pękną w trakcie jazdy, wywołując niemożliwe do opanowania przez kierowcę zachowanie samochodu. A to skończy się wypadkiem.

 

W jaki sposób można poznać, że żywotność opon się kończy? Oto kilka istotnych wyznaczników:

 

  • opony mają więcej niż 10 lat od daty produkcji. Data produkcji znajduje się na boku opon, przy symbolu DOT. Jest zapisana w formie 4 cyfrowego kodu. Dwie pierwsze cyfry oznaczają kolejny tydzień roku. Dwie kolejne cyfry oznaczają rok produkcji. Ile lat może mieć opona? Nie więcej niż 10;
  • bieżnik opon letnich ma mniej niż 1,6 mm głębokości;
  • bieżnik opon zimowych ma mniej niż 4 mm głębokości;
  • bieżnik jest nierównomiernie zużyty – ścięty;
  • bieżnik jest mocno wyząbkowany;
  • widać wyraźne uszkodzenia struktury opony – pęknięcia, uszkodzenia gumy itd.;
  • dochodzi do odklejania się bieżnika;
  • widać metalowe elementy opony;
  • doszło do poważnego przetarcia ścianki bocznej;
  • doszło do uszkodzenia stopki opony;
  • opona była naprawiana więcej niż trzy razy (naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym, po przebiciu).

Od czego zależy zużycie opony?

 

Żywotność opon zależy od bardzo wielu czynników. Postaramy się je wszystkie wymienić w poniższym zestawieniu.

 

  1. Trwałość opon jest zależna od sposobu jazdy. Jazda sportowa, z częstym hamowaniem i gwałtownym przyspieszaniem skraca żywotność opon.
  2. Częsta jazda po mieście, związana również z koniecznością częstego hamowania, zmniejsza żywotność opon.
  3. Zły stan techniczny samochodu – zawieszenia i układu kierowniczego, brak regulacji geometrii zawieszenia – to wszystko wpływa negatywnie na żywotność opon, powodując ich przyspieszone i nierówne zużycie (ścinanie).
  4. Jakość wykonania opon – opony klasy średniej i wyższej zazwyczaj są wykonane z lepszych materiałów, niż opony budżetowe. A to przekłada się na większą trwałość i odporność na zużycie eksploatacyjne.
  5. Sposób przechowywania opon sezonowych – niewłaściwe przechowywanie opon sezonowych, np. zimowych albo letnich, powoduje uszkodzenia gumy, a także niemożliwe do naprawy odkształcenia.
  6. Sposób eksploatacji opon, a zwłaszcza utrzymywanie w nich właściwego ciśnienia, ma ogromny wpływ na żywotność opon. Ich trwałość może zostać dramatycznie skrócona, gdy kierowca jeździ ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach.
  7. Nieostrożna jazda, powodująca wpadanie w dziury na drodze albo przetarcia bocznych ścian opon o krawężniki – to może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia opon.
  8. Stosowanie nieodpowiednich opon na dany sezon; żywotność opon zimowych może zostać dramatycznie skrócona, jeśli kierowca będzie jeździł na nich latem. Mieszanka, z której wyprodukowane są opony zimowe, jest bardzo miękka. W trakcie eksploatacji podczas ciepłych dni ulega ona bardzo szybkiemu ścieraniu się.

 

Żywotność opon można przedłużyć, dbając o odpowiedni stan techniczny samochodu, a także unikając sportowej i agresywnej jazdy. Trzeba również pamiętać o częstych kontrolach ciśnienia w oponach.