Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?

Podróż własnym samochodem na wakacje to nie tylko ciekawa przygoda, lecz także poczucie niezależności. Jadąc na wakacje lub urlop własnym autem, możemy zabrać ze sobą wszystko, co chcemy. Poza tym nie musimy dostosowywać się do żadnych ram czasowych.

 

Długa podróż samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania. Planując wyjazd samochodem na urlop, nie zapominaj o bezpieczeństwie własnym oraz pasażerów. Podpowiadamy, jak przygotować się do podróży samochodem na wakacje i urlop, tak aby bezpiecznie dotrzeć na miejsce i móc cieszyć się czasem wolnym.

 

Odpowiednio przygotuj się do podróży samochodem - zadbaj o w pełni sprawne zawieszenie.

Przegląd samochodu przed podróżą

 

Bardzo istotne, aby stan techniczny samochodu kontrolować w miarę często. Tak jest oczywiście nie tylko bezpieczniej, ale dzięki temu można również szybciej odkryć ewentualne usterki. Sprawi to w wielu przypadkach, że ich usunięcie będzie po prostu tańsze. Jednak przed wyjazdem na wakacje warto zrobić dokładniejszy przegląd auta. Długa podróż samochodem może być dobrym pretekstem do tego. Ponadto przed długą podróżą bezwzględnie musimy to zrobić ze względów bezpieczeństwa własnego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przygotowując się do podróży samochodem na urlop, należy w pierwszej kolejności sprawdzić stan samochodu, czyli zrobić przegląd. Powinniśmy sprawdzić:

 

  • poziomy płynów eksploatacyjnych (chłodniczego, do spryskiwaczy, hamulcowego, wspomagania kierownicy – w razie potrzeby należy oczywiście je uzupełnić);
  • opony (ich stan, ciśnienie, głębokość bieżnika, nie można zapomnieć o kole zapasowym);
  • światła i żarówki (można je wymienić samemu; warto też przed długą podróżą zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek właściwego typu);
  • wycieraczki (powinny dobrze działać, pracować całą powierzchnią, dobrze przylegać do szyby, nie mogą zostawiać smug ani być rozwarstwione).

 

Wyżej wymienione elementy możemy sprawdzić samodzielnie. Jednak zanim wyruszymy w długą podróż, powinniśmy także sprawdzić ogólny stan techniczny auta. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że długa podróż samochodem wiąże się ze zwiększoną eksploatacją pojazdu. Jeśli jakiekolwiek elementy czy układy będą niesprawne, podróżowanie samochodem na duże odległości może skończyć się uszkodzeniem auta, a nawet kolizją lub wypadkiem.

 

Sprawdzić stan techniczny pojazdu można samodzielnie, jednak może się to wiązać z wieloma niedopatrzeniami i niestety bywa ryzykowne. Kontrolę stanu technicznego znacznie lepiej powierzyć profesjonalistom. Możesz to łatwo zrobić w lokalnym serwisie Premio.Podczas wizyty warto wspomnieć pracownikom, jaki charakter będzie miała podróż, jak daleko i gdzie się wybieramy (np. podczas jazdy w górach szybciej zużywają się klocki hamulcowe). W ramach przeglądu samochodu pracownicy nie tylko skontrolują poziom płynów eksploatacyjnych i oleju, lecz także mogą sprawdzić m.in.:

 

  • stan opon,
  • stan hamulców,
  • stan zawieszenia i jego geometrię,
  • układ kierowniczy,
  • akumulator,
  • układ elektryczny,
  • oświetlenie.

Podróż samochodem z pasażerami i bagażem

 

Podczas planowania wyjazdu, należy też pamiętać, że podróżowanie samochodem z pełnym zestawem pasażerów oraz bagażem wygląda zupełnie inaczej niż codzienna jazda po mieście. Samochód zwiększa swoją wagę, co sprawia, że zachowuje się zupełnie inaczej niż podczas zwykłej jazdy. Przede wszystkim:

 

  • droga hamowania rośnie,
  • poziom manewrowania maleje.

 

Przygotowując się do podróży samochodem na długiej trasie, z pasażerami oraz bagażem, powinniśmy również zwrócić uwagę na DMC, czyli dopuszczalną masę całkowitą, którą charakteryzuje się każdy pojazd. Przeciążony samochód jest bardziej podatny na awarie, a w szczególności jego opony, które znacznie szybciej się zużywają.

 

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) to łączna masa pojazdu (lub zespołu pojazdów) na postoju, gotowego do drogi, wraz z masą ładunku, która deklarowana jest jako dopuszczalna przez władze państwa, gdzie rejestrowano pojazd. W Polsce jest to największa masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, jaka dopuszczona jest do poruszania się po drodze.

 

Należy również zwrócić uwagę na rozmieszczenie bagaży w samochodzie. Bagaże powinny być spakowane równomiernie i symetrycznie. W przypadku gdy jedna strona auta jest cięższa, zmiana pasa ruchu może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, poślizg i w konsekwencji wypadek. Bagaże powinny być też odpowiednio zabezpieczone, aby podczas jazdy i wykonywania manewrów nie przesunęły się i nie doprowadziły do zmiany środka ciężkości. To z kolei może się wiązać się z nieoczekiwaną zmianą toru jazdy podczas wykonywania nagłego manewru. Bagaż nie może utrudniać prowadzenia pojazdu ani zasłaniać świateł, tablicy rejestracyjnej czy kierunkowskazów. 

Bezpieczna jazda jest najważniejsza

 

Podróżowanie samochodem na długie dystanse wiąże się również z możliwością zastania na drodze różnych warunków atmosferycznych oraz znacznym obciążeniem fizycznym kierującego. W związku z tym przed podróżą autem na wakacje, zwłaszcza przed trasami, które liczą kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów, powinniśmy wypocząć i dobrze się wyspać. Przyjmuje się, że niewyspany kierowca stanowi takie samo zagrożenie na drodze jak kierowca pijany. Brak snu obniża zdolność do prawidłowych reakcji i stwarza ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Nie możemy także zapominać o zaplanowaniu odpoczynku od jazdy. Zawsze też lepiej jechać trochę wolniej, ostrożniej i dojechać na miejsce później, ale móc w pełni cieszyć się wakacjami bez nieprzyjemnych sytuacji po drodze i niepotrzebnego stresu.

 

Przed daleką i długą podróżą należy się także upewnić, czy mamy wszystkie elementy wyposażenia, które zapewnią nam i bliskim bezpieczeństwo nawet w przypadku kolizji. W związku z tym powinniśmy zabrać ze sobą także podstawowe wyposażenie, takie jak:

 

  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka odblaskowa,
  • apteczka pierwszej pomocy.

 

Należy bezwzględnie sprawdzić, czy nasz samochód je posiada, a jeśli nie, należy te elementy wyposażenia uzupełnić.

 

Przed wyjazdem samochodem na długą podróż zagraniczną, trzeba z kolei sprawdzić, na jakich zasadach działają za granicą nasze polisy OC, AC oraz assistance.

 

Wiele osób decyduje się na to, aby na urlop czy wakacje pojechać własnym autem. To z wielu względów bardzo praktyczne rozwiązanie. Długa podróż samochodem powinna się jednak wiązań z odpowiednim przygotowaniem pojazdu na taką trasę. Nie można również zapominać o tym, że samochód, w którym są pasażerowie i ciężkie bagaże, zachowuje się na trasie inaczej niż podczas typowej jazdy po mieście. Pamiętajmy, że podróżowanie samochodem bez względu na to, czy jedziemy daleko, blisko, czy przemieszczamy się lokalnie, powinno być zawsze bezpieczne.

 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO