Amortyzatory to podzespoły, dzięki którym koła Twojego samochodu utrzymują kontakt z nawierzchnią. Dzięki amortyzatorom możesz jeździć bezpiecznie i zachować krótką drogę hamowania. One dbają też o Twój komfort. Jak działają amortyzatory w samochodzie?
W każdym samochodzie są cztery amortyzatory – po jednym na każde koło. Działają samodzielnie albo są zintegrowane ze sprężynami. Tworzą wówczas kolumny resorujące. O amortyzatorach kierowcy najczęściej przypominają sobie dopiero wtedy, gdy ich auto zaczyna zachowywać się w niewłaściwy sposób na drodze.
Warto wiedzieć, jak działają amortyzatory w samochodzie, jaką pełnią rolę i kiedy należy je wymienić. To podzespół, który ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. I dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg.
Skorzystaj z naszej usługi i upewnij się, że masz w pełni sprawne zawieszenie.
Amortyzatory tworzą tak zwany układ tłumiący. W samochodach osobowych amortyzatory zastąpiły resory. Resory nie zapewniały odpowiedniego komfortu. Układ tłumiący z amortyzatorami zapewnia znacznie lepszy komfort jazdy oraz większe bezpieczeństwo.
Amortyzatory pełnią następującą role:
Amortyzatory wykorzystują ciecz roboczą, która ma za zadanie tłumić drgania. Amortyzatory olejowe wykorzystują w roli cieczy tłumiącej specjalny olej hydrauliczny, zaś amortyzatory gazowo-olejowe – mieszaninę oleju hydraulicznego i gazu.
Ciekawostką jest fakt zastosowania opiłków metalu w oleju stosowanym w amortyzatorach o zmiennym skoku, regulowanym przez kierowcę. W takim amortyzatorze zastosowano cewkę, która wytwarza odpowiedni prąd, dzięki któremu zwiększa albo zmniejsza siłę tłumienia, zależnie od ustawień. To sprawia, że amortyzator może zapewniać większe tłumienie (jazda komfortowa) albo mniejsze (jazda sportowa).
Jak działają amortyzatory?
Tak działa amortyzator jednorurowy:
Tak działa amortyzator dwururowy:
Amortyzatory to elementy eksploatacyjne. Zużywają się w trakcie codziennej eksploatacji. Szybkość ich zużycia zależy od wielu czynników. To na przykład rodzaj nawierzchni, po jakiej porusza się najczęściej auto.
Awarie amortyzatorów są bardzo niebezpieczne. Uszkodzony amortyzator zmniejsza bezpieczeństwo jazdy: pogarsza się sterowalność i kierowalność auta, wydłuża się droga hamowania.
Jak kierowca może rozpoznać, że w jego samochodzie doszło do awarii amortyzatorów?
Awarie amortyzatorów są groźne dla bezpieczeństwa jazdy. Amortyzatory zużywają się szybko, zwłaszcza po zimie. Jeśli samochód zaczął zachowywać się w niewłaściwy sposób i pojawiły się objawy awarii amortyzatorów, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistyczny warsztat.