Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Przewóz zwierząt w samochodzie: jak przewieźć psa czy kota?

Urlop z pupilem, a może wizyta u weterynarza czy debiut na wystawie? Niezależnie od powodu podróży, jeśli przewozisz psa lub kota w samochodzie, musisz się zapoznać z kilkoma regułami dotyczącymi transportu zwierząt – dla bezpieczeństwa własnego i ukochanego zwierzaka.

 

Podróż samochodem wydawać się może codzienną, banalną sprawą – i tak jest z punktu widzenia większości z nas, natomiast dla zwierząt domowych taka wyprawa to nie lada wyzwanie. To sytuacja stresująca, powodująca dyskomfort. Dlatego przygotowując się do takiej podróży, weź pod uwagę zarówno aspekty bezpieczeństwa (kierowcy, pasażerów i zwierzęcia), jak i komfortu zwierzaka. Poniżej wyjaśniamy, jak przewozić zwierzęta?

Przewożenie zwierząt luzem

 

To pomysł, który nie powinien zagościć w Twojej głowie na długo. Zrezygnuj – to niebezpieczne! Nie jest tu wytłumaczeniem, że zwierzę ma spokojny charakter ani nawet to, że podróżowało już samochodem i nie sprawiało kłopotów. Dlaczego?

 
  • Nie przewidzisz każdego zachowania swojego zwierzęcia. Siedzący spokojnie na tylnym siedzeniu pies czy drzemiący na kolanach pasażera kot mogą przestraszyć się jakiegoś dźwięku, nagłego manewru czy nawet zainteresować się obiektem za oknem. Wyobraźmy sobie, co może się stać, jeśli pies nagle wstanie i zasłoni tylną szybę albo wystraszony kot skoczy kierowcy na głowę.
  •  Przewożenie zwierząt bez zabezpieczenia jest niezgodne z prawem. Co prawda Kodeks drogowy nie określa tego jednoznacznie, ale art. 60 pkt 1 tego zbioru przepisów mówi, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Przewożenie luzem zwierzęcia stwarza takie zagrożenie.
    Oprócz tego ogólnego stwierdzenia zastosowanie znajduje tu także przepis art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, regulujący bezpieczne przewożenie ładunku, i wyszczególniający m.in., iż ładunek musi być umieszczony w pojeździe tak, aby nie utrudniał kierowania autem, nie ograniczał widoczności i nie zmieniał swojego położenia. Dodatkowo art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt wyraźnie mówi, że transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem.
  • Przewożenie zwierzęcia bez zabezpieczenia stwarza też zagrożenie dla samego zwierzęcia, które może zostać poważnie ranne chociażby przy gwałtownym hamowaniu, nie mówiąc już o wypadku.

Jak przewozić psa czy kota?

 

Jak przewozić psa małej lub średniej rasy

 

W takim razie jak przewozić zwierzęta, aby w aucie było bezpiecznie, a pupil nie odczuwał dyskomfortu w trakcie podróży? Wiele zależy od rozmiaru czworonoga. Małe i średnie psy przewozimy na tylnym siedzeniu, zabezpieczając je, aby nie mogły się przemieścić, ale nie krępując ich. Zwierzę można przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa lub umieścić w transporterze. Transporter musi być przymocowany tak, aby nie przesunął się w razie gwałtownego hamowania. Nie stawiaj transportera między siedzeniami, ponieważ może on zostać zgnieciony w razie wypadku!

 

Pasy bezpieczeństwa dla psów mają formę szelek, które posiadają końcówkę do wpięcia w klamrę pasów bezpieczeństwa lub mocowania. Pamiętaj, aby wybierać pasy wykonane z wytrzymałej tkaniny, ale jednocześnie miękkiej, nieobcierającej skóry. Rozwiązaniem dla szczeniąt jest natomiast specjalna krótka smycz do auta zapobiegająca przemieszczaniu się pieska po siedzeniu.

 

Pasami należy także zabezpieczyć transporter dla psa – jeśli decydujesz się na taką metodę przewożenia. Może to być transporter plastikowy lub torba transportowa bądź siedzisko samochodowe dla psa, które ma formę legowiska z zabezpieczeniem: pasami do przypięcia psa oraz osobnymi pasami do przymocowania siedziska. W przeciwieństwie do klasycznych transporterów siedzisko nie posiada zamknięcia z góry.

 

Jak przewozić psa dużej rasy?

 

Duże psy należy przewozić w odpowiedniej klatce, którą umieszczamy w bagażniku auta – ale tylko w przypadku takich samochodów, w których przestrzeń bagażnika połączona jest z kabiną. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp świeżego powietrza, który byłby uniemożliwiony w bagażnikach aut typu sedan. Jest to rozwiązanie dla samochodów kombi, van, SUW itp.

 

Idealnym rozwiązaniem jest zakup klatki samochodowej, która będzie dopasowana do rozmiarów bagażnika oraz – oczywiście – do rozmiarów psa. Są one często wyposażone w miękką poduszkę i dają psu własną, wygodną i bezpieczną przestrzeń na czas podróży.

 

Wybierając klatkę, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

 

  • Wyjście ewakuacyjne – zwykle jest to wyjmowana ścianka tylna, która umożliwia wyjęcie psa z klatki, gdyby w razie wypadku dostęp do bagażnika był niemożliwy.
  • Łatwość montażu.
  • Dodatkowe akcesoria, np. ścianka działowa umożliwiająca przewiezienie dwóch mniejszych psów.
  • Ochrona przeciwsłoneczna, zapobiegająca przegrzaniu psa.
  • Zabezpieczenia gumowe na zewnętrznej stronie klatki, chroniące przed hałasami (trzaskanie drzwiami, stukot podczas jazdy).

 

Pamiętaj, że zakup bezpiecznego i dopasowanego transportera to kwestia ważna, ale nie jedyna. Jak przewozić psa, aby uniknąć stresu? Zanim udasz się w długą podróż, przyzwyczaj go do transportera! Zacznij od zachęcenia go do wejścia do środka i przebywania wewnątrz przy otwartych drzwiczkach. Gdy pies przywyknie, możesz zacząć trzymać go w zamkniętym transporterze i stopniowo wydłużać czas przebywania wewnątrz. Kolejny etap to krótka przejażdżka. Pamiętaj o nagradzaniu za kolejne pomyślne etapy! Nigdy nie wykorzystuj transportera do karania psa – musi on wywoływać wyłącznie pozytywne skojarzenia.

 

Bezpośrednio przed podróżą nie podawaj psu dużego posiłku ani dużej ilości wody. A w trakcie – postaraj się jechać płynnie, bez gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej, ale bez przesady – nie kieruj nawiewu prosto na psiego pasażera.

 

Podczas jazdy pies nie powinien wystawiać głowy przez okno – może zostać uderzony przez inne auto lub nawet wypaść. Nie zapomnij też o postojach – pies także musi rozprostować kości! Optimum to postój co dwie godziny. Wówczas pies powinien trochę pobiegać, załatwić potrzeby fizjologicznie i napić się wody.

 

Warto dokupić – zwłaszcza dla psów przewożonych bezpośrednio na tylnej kanapie – specjalną matę zabezpieczającą siedzenie przed zabrudzeniami. Nawet jeśli pies wzorowo załatwi swe potrzeby tylko na postojach, uchroni ona tapicerkę przed sierścią.

 

Jak przewozić kota?

 

A jak przewozić zwierzęta, które z natury są „konserwatystami”, nieprzepadającymi za zmianą otoczenia – czyli koty? Najbezpieczniejszym sposobem przewozu kota jest umieszczenie go w transporterze. Nie tylko ochroni zwierzę przed ewentualnym urazem w razie gwałtownych manewrów, a kierowcę – przed kotem na głowie czy ramieniu, ale zapewni także zwierzęciu bezpieczną przestrzeń.

 

Jak więc przewozić kota – zwłaszcza takiego, który nie czuje się pewnie w aucie i nie lubi „rewolucji”, do których należy podróż? Z pewnością zwierzak doceni przygotowaną dla niego, zamkniętą przestrzeń. Oczywiście, aby zniwelować poziom stresu u zwierzęcia, musi być ono zaznajomione z transporterem już przed podróżą. Najlepszą metodą jest umieszczenie pojemnika (z wyjętymi drzwiczkami) gdzieś w domu – wplecenie go w codzienne kocie otoczenie. Kot oznaczy transporter policzkami jako „swój”, być może nawet zacznie w nim sypiać. Po pewnym czasie przyzwyczaj go do przenoszenia w pojemniku z zamkniętymi drzwiczkami. Jednocześnie warto przyzwyczajać kota do noszenia szelek – transportery często mają w środku dodatkowy karabińczyk mocujący kocie szelki. Pamiętaj, aby zacząć te przygotowania jak najwcześniej – także po to, aby transporter nie kojarzył się kotu wyłącznie z wizytami u weterynarza.

 

Jak przewozić kota, który z kolei jest otwarty i ciekawy wszystkiego wokół? Drugą metodą na przewóz kota jest przypięcie zwierzęcia specjalnymi szelkami samochodowymi do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Od standardowych szelek spacerowych szelki samochodowe różnią się tym, że posiadają szeroki, miękki pas wzdłuż mostka zwierzęcia. Będzie on amortyzował szarpnięcia. Szelki dają kotu więcej swobody w środku niż transporter, jednocześnie zapewniając kierowcy, pasażerom i zwierzęciu bezpieczeństwo. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone dla kotów, które z podróżami samochodem są za pan brat. Zwierzęta nieśmiałe, niepewne, płochliwe będą lepiej czuły się w zamknięciu.

 

Najbardziej praktyczne w przypadku przewozu kotów są transportery plastikowe, które są wytrzymałe i łatwe do wyczyszczenia. Nie ma pewnej recepty na to, jak przewozić kota całkowicie bezstresowo, ale przed podróżą wyposaż transporter w ulubiony kocyk pupila; możesz również użyć analogów kocich feromonów w sprayu, aby obniżyć poziom stresu wynikającego z nieznanej sytuacji.

 

Nie podawaj kotu posiłku bezpośrednio przed podróżą. Podobnie jak w przypadku psa, przy długiej wyprawie rób postoje, podczas których kot będzie mógł napić się wody, rozprostować kości (powinien być przyzwyczajony do chodzenia na smyczy), ewentualnie zjeść niewielki posiłek i załatwić potrzeby fizjologiczne. Nie zapomnij zabrać niewielkiej kuwety (na kuwety podróżne świetnie nadają się tekturowe toalety eco, które po powrocie do domu po prostu utylizujemy) oraz nieco żwirku.

 

To najistotniejsze zasady tego, jak przewozić zwierzęta! Najważniejsze jest bezpieczeństwo, lecz nie zapominaj o komforcie pupila – jest on równoprawnym pasażerem! Niech podróżuje w transporterze, który dobrze zna, ma zapewnioną odpowiednią temperaturę, ochronę przed słońcem i kontakt z Tobą (często wystarczy, że usłyszy Twój głos). To najlepsza droga, aby zwierzak pokochał wspólne wojaże!