Rotacja opon – czy warto rotować opony?

Chcesz, aby twoje opony służyły dłużej? Rotacja opon to jedna z czynności serwisowych, która pozwala na przedłużenie okresu ich eksploatacji. Sprawia ona, że twoje opony służą dłużej, a ty oszczędzasz pieniądze.

 

Opony to jedna z najważniejszych części każdego samochodu. To jedyny element auta, który styka się z nawierzchnią drogi. A nawierzchnie bywają różne – i często są dalekie od ideału. To oznacza, że opony bardzo często mają kontakt z wybojami, dziurami, nierównościami, kamieniami itd. Na opony działa mnóstwo sił, na przykład siła oporu toczenia i siła hamowania. Opony muszą przenosić ciężar samochodu. Nic zatem dziwnego, że ulegają przyspieszonemu zużyciu.

 

W optymalnych warunkach komplet opon powinien pracować przez 5 lat. Nieodpowiednie serwisowanie opon sprawia, że czas eksploatacji opon dramatycznie się skraca. Kto chciałby kupować kolejny komplet opon po zaledwie 3 latach eksploatacji? A tak może się zdarzyć, jeśli dojdzie do przyspieszonego albo nierównego starcia bieżnika, wybrzuszenia, wyząbkowania opon albo do skrzywienia na skutek niewłaściwego przechowywania opon sezonowych po demontażu.

 

Opony wymagają regularnego serwisowania. Użytkownik samochodu musi pamiętać o tym, aby:

 

 • Regularnie kontrolować ciśnienie w oponach i w razie potrzeby, uzupełniać je do poziomu określonego przez producenta samochodu.
 • Kontrolować w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym właściwe wyważenie opon.
 • Sprawdzać w profesjonalnym warsztacie, czy auto ma właściwie ustawioną geometrię zawieszenia. Geometrię zawieszenia należy ustawiać po zamontowaniu nowych opon, a także po przeprowadzeniu napraw zawieszenia i układu kierowniczego.
 • Nie jeździć agresywnie, nie ruszać z piskiem opon.
 • Unikać jazdy po drogach niskiej jakości. Jeśli już jest ona niezbędna, to przejeżdżać po nierównościach wolno i spokojnie.
 • Rotować opony. Rotowanie opon to bardzo ważna czynność, która ma pozytywny wpływ na przedłużenie ich eksploatacji.

 

Dowiedz się, czy warto dokonać rotacji lub naprawy Twoich opon.

Rotacja opon – co to właściwie jest?

 

Rotacja opon (rotowanie opon) to zamiana opon miejscami. Najczęściej producent samochodu określa, jak powinno przebiegać rotowanie opon w danym samochodzie. W instrukcji samochodu znajdują się informacje o tym, które koła należy zamienić miejscami.

 

Po co stosuje się rotowanie opon?

 

 • Rotowanie opon jest konieczne, ponieważ nie zużywają się one równomiernie. Na przykład opony przednie w samochodach przednionapędowych zużywają się znacznie szybciej od tylnych. Dlaczego? Opony przedniej osi napędowej są najbardziej obciążone przy przyspieszaniu i hamowaniu. Dodatkowo, w zdecydowanej większości aut na kołach przedniej osi opiera się większy ciężar niż z tyłu. Nietrudno zgadnąć dlaczego – końcu to z przodu montuje się silnik, skrzynię biegów, osprzęt, gródź chroniącą przedział pasażerski i wiele innych elementów.
 • Rotowanie opon obejmuje także koło zapasowe. Dzięki temu wszystkie 5 opon zużywa się równomiernie. W przeciwnym razie koło zapasowe miałoby najwyższy bieżnik, a koła na przedniej osi – najniższy. Zamiana opon miejscami sprawia, że wszystkie mają równy bieżnik. Ma to pozytywny wpływ na pracę zawieszenia samochodu.
 • Rotowanie opon przebiega według ściśle określonego schematu, ustalonego przez producenta samochodu.
 • Rotowanie opon warto przeprowadzać podczas sezonowej wymiany opon. Wówczas, w profesjonalnym serwisie samochodowym Premio można sprawdzić stan opon, skontrolować stan felg, wyważyć opony i je rotować. Profesjonaliści z firmy Premio są w stanie sprawdzić, czy opony powinny zostać rotowane, czy też nie. 

 

Jak często powinno się rotować opony?

 

Rotacja opon zależy od wielu czynników. To między innymi:

 

 • Zalecenia producenta opon samochodowych – niektórzy producenci ogumienia mają własne zalecenia co do tego, co jaki czas należy zamieniać opony miejscami.
 • Zalecenia producenta samochodu – producent auta informuje w instrukcji samochodu, kiedy przeprowadzić rotowanie opon i jak je zrealizować.
 • Zalecenia profesjonalnego doradcy z firmy Premio – wyspecjalizowany pracownik dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, które umożliwiają mu podjęcie decyzji, czy w danym momencie opony powinny zostać rotowane. Profesjonalista weźmie pod uwagę szereg indywidualnych uwarunkowań, takich jak przebiegi danego samochodu, styl jazdy, miejsce eksploatacji (np. tylko miasto, trasy albo eksploatacja mieszana), częsta jazda po dalekich trasach itd. 

 

Rotacja opon w domu

 

Czy można samodzielnie zamienić opony miejscami w swoim samochodzie? Można. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samodzielna zamiana miejscami 5 kół (włącznie z zapasowym) jest uciążliwa. Wystarczy pomyśleć o tym, ile razy trzeba będzie unosić auto i odkręcać, a także dokręcać śruby mocujące koła. W profesjonalnym warsztacie Premio specjaliści podniosą auto na podnośniku i odkręcą śruby mocujące za pomocą hydraulicznego narzędzia. Po zmianie opon dokręcą je z właściwą siłą. Zajmie to niewiele czasu.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną rotację opon, to trzeba przygotować do niej:

 

 • dane producenta samochodu o tym, jak rotować opony (kolejność zamiany),
 • podnośnik,
 • klucz do kół,
 • bezpieczne, proste miejsce z utwardzoną nawierzchnią.

 

Zamiana opon miejscami (rotacja opon) to bardzo ważna czynność, dzięki której można zdecydowanie przedłużyć techniczne życie samochodowego ogumienia. 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO