Mandat za brak opon zimowych: przepisy w Polsce i za granicą 

 

Jazda na niewłaściwych oponach oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa, może być wręcz nielegalna. W skrajnych przypadkach organy kontrolne mogą nawet zatrzymać pojazd i zakazać nim dalszej jazdy. Sprawdźmy, jak regulują to przepisy w Polsce i innych krajach Europy.

 

Żyjemy w czasach swobodnego ruchu lądowego w krajach Unii Europejskiej. Możliwość organizacji szybkiego wyjazdu na narty do naszych południowych sąsiadów jest kusząca, ale przez różne przepisy drogowe możesz nieświadomie narazić się na mandat.

 

Zmieniające się przepisy wynikają z warunków klimatycznych w danym kraju. Polska znajduje się na terenach głównie równinnych, w klimacie umiarkowanym, w którym zimy z roku na rok są coraz krótsze. Polskie prawo nie nakłada zatem obowiązku jazdy na oponach zimowych w określonych porach roku – gdyby było to obowiązkowe, kierowcy musieliby jeździć na oponach zimowych po suchym asfalcie. W takiej sytuacji bieżnik opony ulegałby znacznie szybszemu zużyciu, co spowodowałoby dodatkowe koszty dla kierowców.

 

Brak wyraźnych przepisów nie powinien jednak usypiać czujności kierowców. Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, zły stan opon może być przyczyną nawet 36,8% wypadków drogowych*. W przypadku rażących naruszeń bezpieczeństwa Policja ma dostęp do kilku metod ukarania kierowców i właścicieli aut.

 

W większości krajów Europy zabroniona jest jazda po drogach publicznych z elementami zwiększającymi przyczepność opon. Za takie elementy uważa się np. kolce w oponach lub łańcuchy do jazdy na śniegu. Tego typu metalowe elementy mogą uszkodzić nawierzchnię drogi, a na asfalcie znacznie pogarszają lub uniemożliwiają prowadzenie pojazdu. Takie rozwiązania zostały stworzone tylko z myślą o awaryjnych sytuacjach, głównie w terenie. 

 

Zadbaj o odpowiednie opony na zimę wraz z ekspertami Premio.

 

 

*Raport Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego - Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe

Mandat za brak opon letnich w Polsce 

 

Jazda na oponach zimowych w okresie letnim w Polsce nie jest prawnie zabroniona. Policjanci podczas kontroli mają jednak do dyspozycji mandaty za zły stan techniczny pojazdu, które mogą nakładać według swojego uznania. Do niedawna wysokość mandatów wynosiła od 50 zł do 500 zł, a oprócz tego policjanci mogli też zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

 

Sytuacja zmieniła się 3 września 2018 r. po aktualizacji przepisów regulujących zasady ruchu lądowego. Na mocy tych przepisów zaktualizowano też zapisy Ustawy o ruchu drogowym. Na mocy nowego taryfikatora zły stan opon może zostać zakwalifikowany jako „najpoważniejsze naruszenie”. Zgodnie z prawem jest to traktowane jak jazda bez ważnego przeglądu technicznego. Może to skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości 2 000 zł. 

Jazda na nieodpowiednich oponach

 

O stan opon należy dbać, bo ocena ich stanu technicznego leży w całości po stronie policjanta lub organu kontrolnego. Nawet jeśli nie jest to prawnie zabronione, poniższe sytuacje mogą skutkować nałożeniem kar na kierowców:

 • jazda na oponach zimowych z dużą prędkością latem, np. po autostradzie,
 • jazda na oponach letnich po wystąpieniu intensywnych opadów śniegu,
 • jazda na oponach zauważalnie niedopompowanych lub przepompowanych,
 • wyraźne uszkodzenia bieżnika w oponach (np. gwoździe wbite w opony).

 

Jazda na oponach zimowych latem jest szczególnie niewskazana. Ich bieżnik jest głębiej wykrojony, a mieszanka wykorzystana do produkcji działa najlepiej w temperaturach do 7 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach powierzchnia opony staje się znacznie bardziej miękka, co powoduje:
 

 • niestabilność i utratę trakcji podczas przyspieszania,
 • poślizgi na zakrętach,
 • wydłużoną drogę hamowania,
 • znacznie szybsze zużycie bieżnika.

 

Takie zachowanie sprawia, że samochód traci stabilność na drodze i może stać się niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu. Policjant może wtedy nałożyć na kierowcę mandat za brak opon letnich.

Jazda na zużytym bieżniku 

 

Polskie i europejskie prawo bardzo restrykcyjnie reguluje kwestie minimalnego dopuszczalnego bieżnika w oponach. Na terenie Unii Europejskiej mandat za brak opon letnich możesz otrzymać, jeśli jeździsz na kołach z bieżnikiem o głębokości poniżej 1,6 mm. 

 

Dodatkowo dla samochodu ze zużytym bieżnikiem największym zagrożeniem jest deszcz i woda stojąca na drodze. Opona bez bieżnika przy dużych prędkościach może się unieść na powierzchni wody i sunąć po niej, jak podczas „puszczania kaczek” z płaskich kamieni po tafli jeziora.

Mandat za brak opon zimowych w innych krajach

 

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, prawidłowy stan opon jest niezbędny do swobodnego poruszania się po krajach Europy. Z mandatem za brak opon zimowych możesz spotkać się szczególnie, odwiedzając zimą naszych południowych sąsiadów, gdzie w górzystych terenach częściej dochodzi do opadów śniegu i pogorszenia warunków na drogach. Sprawdźmy, jak regulują to przepisy w poszczególnych krajach.

 

 • Austria: tak jak w Polsce prawo nie nakłada bezwzględnego obowiązku jazdy na oponach zimowych, jednak kierowcy powinni dopasować ogumienie do warunków na drodze. Zgodnie z austriackim prawem za okres zimowy przyjmuje się czas od 1 listopada do 15 kwietnia i wtedy zazwyczaj wystawiane są mandaty za brak opon zimowych.
 • Czechy: okres zimowy trwa tu od 1 listopada do 31 marca. Jeśli warunki drogowe wymagają jazdy na oponach zimowych, to zgodnie z prawem opona musi mieć co najmniej 4 mm bieżnik w przypadku samochodów o masie do 3,5 tony oraz 6 mm w autach o wyższej masie.
 • Niemcy: za zachodnią granicą również należy dopasować opony do aktualnej pogody. Co ciekawe, zgodnie z niemieckim prawem zimowe opony mogą mieć bieżnik o głębokości do 1,6 mm. Za opony zimowe uznaje się jednak wszystkie opony zawierające „alpejski symbol” (jest to ikona góry z płatkiem śniegu). Opony typu przejściowego M+S (do jazdy na błocie i w lekkim śniegu) są legalnie uznawane za zimowe tylko, jeśli zostały wyprodukowane do 31 grudnia 2017 roku.
 • Słowacja: mandat za brak opon zimowych może spotkać każdego kierowcę autobusu lub ciężarówki, którzy nie stosują opon zimowych od 15 listopada do 31 marca, niezależnie od warunków na drodze. Kierowcy samochodów osobowych muszą stosować opony zimowe typu M+S tylko, jeśli droga jest w całości pokryta śniegiem lub lodem.
 • Szwajcaria: ze względu na górzysty teren w Szwajcarii możesz trafić na drogi, na których stosowanie łańcuchów na oponach jest wręcz wymagane. Szwajcaria jest też jednym z niewielu krajów, w których kolce na kołach są dozwolone na drogach publicznych od początku listopada do końca kwietnia. Maksymalna prędkość wynosi wtedy 80 kilometrów na godzinę.
 • Włochy: jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa tylko w rejonie Val d'Aosta od 15 października do 15 kwietnia. W pozostałych obszarach opony należy dopasować do warunków na drodze. Co warto zauważyć, kierowcy we Włoszech mają obowiązek posiadania w samochodzie łańcuchów na koła w okresie od 15 października do 15 kwietnia.

 

 

Jeśli planujesz wyjazd do innych krajów Europy lub nie masz pewności co do opon na odpowiednie warunki pogodowe, eksperci Premio z przyjemnością Ci doradzą. Skontaktuj się z lokalnym serwisem i umów się na wizytę. Eksperci sieci Premio doradzą przy wyborze najbardziej optymalnych opon na dany wyjazd, a dodatkowo mogą sprawdzić stan twojego pojazdu i przygotować go do drogi. 

Masz pytania lub szukasz serwisu samochodowego?

ZNAJDŹ SERWIS PREMIO