Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Badanie techniczne samochodu osobowego

 

Właściciel samochodu osobowego ma obowiązek zgłosić pojazd na okresowy przegląd rejestracyjny. Celem badania technicznego jest ocena stanu samochodu - na tej podstawie auto zostaje dopuszczone do użytkowania w ruchu drogowym.

 

Wysokość opłat związanych z przeglądem pojazdów reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Na wszystkich stacjach diagnostycznych w Polsce za przegląd samochodu zapłacimy tyle samo.

 

 • Koszt badania technicznego dla:
  - samochodu osobowego – 99 zł
  - samochodu osobowego z instalacją LPG/CNG – 162 zł
  - motocykla – 63 zł
  - motoroweru – 51 zł
  - przyczepy rolniczej do 1,5 t – 41 zł
 • Czas trwania usługi: ok. 30 min

 

Szczegóły usługi

Szczegóły usługi

MOT - Vehicle Control Station - passenger cars

Jak wygląda badanie okresowe samochodu?

 

Kierowca w czasie badania technicznego jest zobowiązany do zabrania ze sobą jedynie dowodu rejestracyjnego i dokumentu legalizacji zbiornika LPG (jeśli posiada instalację gazową). W przypadku braku dowodu rejestracyjnego diagnosta przeprowadzi badanie techniczne i wystawi zaświadczenie o jego wyniku.

 

Każde badanie techniczne jest przeprowadzone zgodnie z wytycznymi:

 

 • sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z dowodem rejestracyjnym.
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia, jak np. instalacja LPG lub CNG.
 •  kontrola poprawnego działania i stanu technicznego następujących elementów:
  - hamulców (badanie siły i równomierności hamowania, działanie hamulca pomocniczego).
  - układu kierowniczego (stopień zużycia drążków kierowniczych).
  - zawieszenia (luzy elementów metalowo-gumowych).
  - nadwozia (stan szyb, drzwi, wycieraczek i spryskiwaczy, lusterek).
  - układu wydechowego (stan, ewentualnie głośność).
  - silnika (wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków i ich zgodność z obowiązującą normą).
  - ogumienia (sprawdzenie głębokość bieżnika, równomierność zużycia).
  - oświetlenia (prawidłowość działania).
  - pasów bezpieczeństwa.
  - obowiązkowego wyposażenia (obecność trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy).

 

 

Co się dzieje, jeśli diagnosta wykryje usterkę samochodu?

 

W przypadku wykrycia usterek zakwalifikowanych jako drobne - kierowca jest o nich informowany, a auto zalicza badanie techniczne - w dowodzie rejestracyjnym pojawia się nowa pieczątka.

 

W przypadku wykrycia istotnych usterek, które nie pozwalają diagnoście zaliczyć badania z wynikiem pozytywnym, właściciel pojazdu ma 14 dni na ich usunięcie. Następnie musi przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto usterki.

 

Może się zdarzyć, że diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny już podczas badania, jeśli wykryje istotne usterki zagrażające bezpieczeństwu.

 

 

Jak często należy wykonać badanie techniczne samochodu osobowego?

 

Badania techniczne pojazdów należy przeprowadzać przed upływem ważności wpisu umieszczonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 

 • Samochody osobowe, samochody ciężarowe (o masie do 3,5 t), motocykle i przyczepy (o masie do 3,5 t) – po raz pierwszy bada się przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji.
 • Drugie badanie trzeba wykonać przed upływem kolejnych 2 lat (czyli do 5 lat od pierwszej rejestracji), a na następne należy zgłaszać się co roku.
 • Raz na dwanaście miesięcy na przegląd muszą przyjechać właściciele aut (także nowych) z instalacją gazową.

 

 

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

 

Badania techniczne pojazdów przeprowadza się w stacjach kontroli pojazdów (SKP) z odpowiednimi uprawnieniami:

 

 • w podstawowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie okresowego i dodatkowego badania technicznego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.
 • w okręgowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie okresowego i dodatkowego badania technicznego wszystkich pojazdów.

 

Warto dodać, że badania techniczne samochodów po wypadku, zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą, takich, w których dokonano zmian konstrukcyjnych oraz przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych, przeprowadzane są przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

W przypadku standardowego badania technicznego nie działa rejonizacja, czyli przypisanie SKP do miejsca rejestracji pojazdu. Badanie można przeprowadzić na stacji położonej w dowolnej części kraju.

 

 

Dlaczego warto mieć ważne badania okresowe?

 

W myśl obecnie obowiązujących zapisów za niedopełnienie obowiązku badania technicznego grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Brak pieczątki może wyjść na jaw podczas kontroli drogowej. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to ma prawo dodatkowo nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł i nakazać odholowanie pojazdu na parking na koszt właściciela.

Reperkusje spotkają również kierowcę pojazdu, jeśli bez badania technicznego weźmie udział w kolizji. Brak przeglądu może być podstawą do niewypłacenia lub znacznego ograniczenia wysokości odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto sprawcą zdarzenia drogowego.

 

 

Czym różni się badanie techniczne od przeglądu technicznego samochodu?

 

Często przegląd techniczny samochodu mylimy z badaniem technicznym pojazdu, a tymczasem znacznie się różnią.

 

 • Badanie techniczne, zwane również badaniem okresowym lub przeglądem rejestracyjnym, jest obowiązkowe i przeprowadzane głównie w stacjach diagnostycznych. Jest ono konieczne, aby auto mogło być dopuszczone do ruchu po drogach.
 • Przegląd okresowy, zwany potocznie przeglądem technicznym, to zalecana przez producentów aut kontrola pod względem stanu technicznego, mająca na celu także cykliczną wymianę części eksploatacyjnych pojazdu.

 

Kontrolę stanu technicznego auta możemy zrealizować we wszystkich serwisach samochodowych Premio.

 

Sprawdzenie pojazdu za pomocą przeglądu okresowego nie jest obowiązkowe. Regularne kontrole stanu technicznego pojazdu umożliwiają przede wszystkim zachowanie gwarancji producenta auta. Prawidłowo serwisowany samochód jest mniej awaryjny i ma większą wartość na rynku aut używanych. Częstotliwość rewizji określana jest indywidualnie w zależności od modelu i wersji silnikowej. Obecnie coraz częściej zdarza się, że o terminie przeglądu decyduje właśnie komputer pokładowy, który na podstawie warunków eksploatacji informuje kierowcę, kiedy należy zaplanować wizytę w serwisie.

Eksperci Premio dbają o to, aby każdy odwiedzający serwis kierowca rzetelnie poznał stan swojego auta -  fachowi pracownicy sieci Premio precyzyjnie określą stopień zużycia poszczególnych podzespołów, poinformują w jakim terminie i co konkretnie powinno zostać naprawione.

Powiązane usługi

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się ze swoim lokalnym serwisem Premio.

 

Warto wiedzieć

Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować.