Wróć do listy usług

Obsługa filtrów DPF 

 

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu z silnikiem Diesla, to układ wydechowy Twojego auta prawdopodobnie wyposażony jest w filtr cząstek stałych DPF (ang. Diesel Particulate Filter). Wraz z upływem czasu, filtr DPF ulega zapełnieniu, zapycha się i nie usuwa sadzy w wystarczającym stopniu. Jeśli chcesz uniknąć kosztownej naprawy – warto zadbać o regularne czyszczenie filtra. Odwiedź najbliższy serwis Premio w celu wykonania przeglądu.

Skontaktuj się z serwisem i zarezerwuj wizytę

Obsługa filtrów DPF

Obsługa filtrów DPF

Kontrola i usuwanie awarii związanych z filtrem DPF.


Usługa dostępna w wybranych lokalizacjach

Szczegóły usługi

Szczegóły usługi

Co to jest filtr DPF?

 

Filtr cząstek stałych DPF został wprowadzony jako odpowiedź na zmiany w przepisach, dotyczących norm spalin. Filtry DPF obecnie można znaleźć w większości nowych samochodów z silnikiem diesla. Tego typu filtry mają za zadanie usuwać sadzę, odkładającą się podczas jazdy samochodem. Filtr DPF może posłużyć kierowcy przez długi czas, warunkiem jest właściwe serwisowanie oraz eksploatacja. Filtr cząstek regularnie oczyszcza sadzę oraz inne szkodliwe związki natomiast w miarę eksploatacji zapełnia się popiołem oraz innym zanieczyszczeniami pochodzącymi z oleju silnikowego oraz oleju napędowego. Przy zapełnieniu filtra tymi związkami należy wymienić lub wyczyścić filtr.  

 

Na czym polega czyszczenie DPF?

Przy zapełnionym filtrze cząstek stałych warto najpierw zdiagnozować co jest przyczyną jego zapełnienia i usunąć usterkę. Następnie, jeżeli jest mała zawartość popiołów, a duża zawartość sadzy można dokonać regeneracji w tzw. trybie serwisowym za pomocą komputerowego wypalenia filtra cząstek stałych. Komputer będzie sterował całym procesem, dzięki czemu zmniejszymy koszt dalszej naprawy. W sytuacji, gdy zawartości sadzy oraz popiołów jest duża należy zdemontować filtr i poddać go wypalaniu w piecu oraz myciu. Po takim czyszczeniu sprawdzane są przepływy powietrza i filtr zostaje zregenerowany. Jeżeli regeneracja filtra nie jest już możliwa, należy wymienić filtr na nowy. 

 

Kiedy czyścić DPF?

 

Wszystko jednak zależy od Twojego stylu jazdy, przebiegu oraz marki i modelu samochodu, którym jeździsz. Bardzo duże znaczenie ma fakt zastosowania właściwego oleju oraz stosowanie się do zaleceń producenta podczas eksploatacji. W momencie kiedy pojawiają się kontrolki na zestawie wskaźników informujące o niewłaściwej pracy silnika warto udać się najpierw na przegląd filtra DPF do najbliższego serwisu Premio.

 

 

Dlaczego warto zadbać o filtr DPF?

 

Korzystając z usługi masz pewność, że Twój filtr DPF jest w pełni sprawny, co pozytywnie wpływa na moc silnika, redukuje zużycie paliwa oraz zmniejsza emisję spalin. Środowisko i Twój portfel będą Ci wdzięczne.

 

Regularne czyszczenie filtra DPF pozwoli uniknąć jego ewentualnej kosztownej wymiany.

 

Po czym poznać, że należy wyczyścić filtr DPF?

 

W każdym samochodzie, posiadającym silnik diesla, z biegiem czasu odkłada się sadza – przede wszystkim, jeśli prowadzisz swoje auto w warunkach miejskich, pokonujesz krótkie dystanse czy też jeździsz z niską prędkością. W takich przypadkach temperatura silnika jest za niska, aby filtr DPF mógł pełnić swoją rolę. Prowadzi to do nagromadzenia sadzy i zapchania filtra.

 

Jeśli podczas jazdy samochodem zauważasz, że ma on mniej mocy, a mimo to spala więcej paliwa, może to oznaczać, że Twój filtr DPF jest zapchany lub uszkodzony i warto zadbać o jego czyszczenie bądź wymianę. W niektórych modelach samochodów o zapchanym filtrze DPF poinformuje Cię odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej. Czyszczenie filtra DPF w lokalnym serwisie Premio to najlepszy sposób na uniknięcie kosztownej naprawy.

Powiązane usługi

 

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się ze swoim lokalnym serwisem Premio.

 

Warto wiedzieć

Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować.

Kontrolki w autach

Rodzaje i znaczenie kontrolek na desce rozdzielczej samochodu.

 

Dowiedz się więcej

Jak działa układ wydechowy?

W większości ukryty, ale nieoceniony - jak działa wydech?

Dowiedz się więcej