Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

clear search submit search
  close error modal

  Gdzie chcesz skorzystać z usług Premio?

  Wpisz lokalizację lub kod pocztowy, żeby znaleźć serwis Premio w Twojej okolicy.

   

  Przewodnik po zakupie opon

   

  • Kupowanie nowych opon może być dość skomplikowane.
  • Na co zwracać uwagę? Jak czytać oznaczenia na oponach?
  • W tym poradniku wyjaśnimy, co musisz wiedzieć, aby właściwie dobrać opony do swojego pojazdu.

   

   

   

  Tire Buying Guide

  Buyng new tires can be a daunting task. Which tires size do I need? What happens if I have the wrong tire size? In this guide we will tell you what you need to know about your tires to make the right decision for the best and safest fit.

  Rozmiar opon – podstawy

  A. Szerokość opony

  Szerokość opony mierzona w milimetrach od jednej do drugiej ścianki bocznej.

  B. Wysokość profilu

  Jest to wyrażony w procentach stosunek przekroju opony do jej szerokości. Na przykład wysokość profilu równa 65 oznacza, że wysokość opony jest równa 65% jej szerokości.

  C. Średnica koła

  Średnica (wysokość) koła w calach.

  D. Indeks nośności

  Indeks nośności odnosi się do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opony w kg. Informacja o indeksie nośności opony znajduje się na jej ściance bocznej, po prawej stronie oznaczenia średnicy.

   

  Na przykład opona o indeksie nośności równym 91 może udźwignąć 615 kg.

   

  Przy zakupie nowych opon należy zawsze zwracać uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości. Pamiętaj również, aby sprawdzić zalecenia producenta.

  E. Indeks prędkości

  Indeks prędkości to maksymalna prędkość dla prawidłowo napompowanej opony w obciążonym pojeździe. Indeks prędkości wskazuje litera na końcu ściany bocznej, po indeksie nośności. Na przykład maksymalna prędkość dla opony z indeksem prędkości „V” to 240 km/h.

   

  Przy zakupie nowych opon koniecznie dopasuj ich indeks prędkości do prędkości Twojego pojazdu.

  Indeks nośności – kategorie

   

  W zależności od rozmiaru wybranego w wyszukiwarce, możemy pokazać Ci wybór opon pogrupowanych według indeksu nośności. Ułatwi to znalezienie opon, które będą odpowiednie dla Twojego pojazdu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

  REGULACJE PRAWNE kliknij tutaj

  Większość opon jest oznaczona indeksem nośności (wartość numeryczna określająca maksymalne obciążenie przypadające na oponę, gdy jest odpowiednio napompowana) i indeksem prędkości (litera określająca maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką auto może się poruszać na danej oponie), np. 91V. Opony montowane jako oryginalne wyposażenie są dostosowane do maksymalnego nacisku na oś i dopuszczalnej prędkości samochodu.

  Przy wymianie opon należy dopasować rozmiar i indeksy identycznie do oryginalnie zamontowanych w samochodzie lub wybrać zamienniki, które są zalecane przez producenta pojazdu / producentów opon w oficjalnych źródłach.

  Zmiana rozmiaru, konstrukcji, indeksu nośności czy indeksu prędkości opony powinna być skonsultowana z ekspertem lub producentem opon lub pojazdu, by uwzględnić jej wpływ na bezpieczeństwo, zachowanie i prześwit pojazdu. 

  Opony o zwiększonej nośności (XL, Reinforced)
  Wzmocniona opona zaprojektowana dla większej nośności i wyższego ciśnienia powietrza niż wersja Standard.  SUV-y, Vany, minibusy lub pojazdy terenowe to samochody, które najczęściej wymagają opon o zwiększonej nośności. Opony te posiadają dodatkowe oznaczenie REINFORCED" lub "EXTRA LOAD". Mogą być stosowane jako alternatywa dla opon o standardowej nośności. 


  Opony o standardowej nośności 
  Standardowe opony są odpowiednie dla samochodów osobowych do codziennej jazdy lub na przykład SUV-ów. Przy wymianie opon należy wybrać rozmiar i indeksy zgodne z oryginalnie zamontowanymi w samochodzie lub wybrać zamienniki, które są zalecane przez producenta pojazdu / producentów opon w oficjalnych źródłach. Wymienione opony powinny mieć indeks nośności i indeks prędkości co najmniej równy oryginalnym oponom. 


  Opony typu C do lekkich pojazdów dostawczych 
  C oznacza "commercial", czyli pojazdy użytkowe. Opony te są specjalnie zaprojektowane dla pojazdów użytkowych, takich jak furgonetki, małe transportery, małe autobusy lub lekkie ciężarówki. Pojazdy te muszą przewozić ciężkie ładunki. Nie nadają się do montażu w pojazdach osobowych lub klasy SUV. Opony typu C są wykonane z kilku wzmocnionych warstw i przystosowane do przewożenia ciężkich ładunków. 

  Najczęściej zadawane pytania

   

  Wyższe indeksy nośności i inne indeksy prędkości

  Możliwe jest zamontowanie opon o wyższych indeksach nośności i innych indeksach prędkości niż podane w dokumentacji producenta pojazdu.

   

  Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie, a także czy ich używanie jest zgodne z lokalnymi przepisami i regulacjami. Należy również przestrzegać wszystkich wymagań nałożonych przez lokalne prawo i nie przekraczać dopuszczalnych prędkości oraz nośności wskazanych na oponie, jak i tych określonych przez producenta pojazdu.  Sprzedawca pomoże Ci sprawdzić te informacje przed zakupem lub doborem opon.

  Czy możliwe jest zamontowanie opon o wyższym indeksie prędkości niż wynikający z zaleceń producenta pojazdu?

  Tak, jest to możliwe. Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie.

  Czy możliwe jest zamontowanie opon o wyższym indeksie nośności niż wynikający z zaleceń producenta pojazdu?

  Tak, jest to możliwe. Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie.

  Czy możliwe jest zamontowanie opon o wyższym indeksie prędkości i wyższym indeksie nośności niż wynikające z zaleceń producenta pojazdu?

  Tak, jest to możliwe. Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie.

  Czy możliwe jest zamontowanie opon o niższym indeksie prędkości niż wynikający z zaleceń producenta pojazdu?

  Tak, jest to możliwe. Możesz zimą używać opon całorocznych lub zimowych (M+S) o niższym indeksie prędkości, pod warunkiem że:

  a) naklejka z maksymalną dopuszczalną prędkością znajduje się w polu widzenia kierowcy; 

  b) nie przekraczasz maksymalnej dopuszczalnej prędkości.

  Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie, a także czy ich używanie jest zgodne z lokalnymi przepisami i regulacjami.

  Czy możliwe jest zamontowanie opon o wyższym indeksie nośności i niższym indeksie prędkości niż wynikające z zaleceń producenta pojazdu?

  Tak, jest to możliwe.

  Możesz zimą używać opon całorocznych lub zimowych (M+S) o niższym indeksie prędkości, pod warunkiem że:

  a) naklejka z maksymalną dopuszczalną prędkością znajduje się w polu widzenia kierowcy; 

  b) nie przekraczasz maksymalnej dopuszczalnej prędkości. 

  Zawsze jednak sprawdź najpierw w dokumentacji producenta pojazdu, czy wybrane opony można zamontować w Twoim samochodzie, a także czy ich używanie jest zgodne z lokalnymi przepisami i regulacjami.

  Technologie opon

  Technologia RUN-ON-FLAT

   

  Dzięki tej technologii kierowca może kontynuować podróż po przebiciu bieżnika opony, przez 80 kilometrów z prędkością 80 km/h. Takie opony możesz mieć, jeśli jeździsz BMW, MINI lub Mercedes-Benz. 

  Technologia SEALANT

   

  Technologia ta zapewnia szczelność opony w przypadku przebicia do 5mm średnicy w bieżniku. Kierowca może kontynuować jazdę. Takie opony możesz mieć, jeśli jeździsz najnowszym modelem Volkswagena.

  PIANKA WYCISZAJĄCA

   

  Technologia zapewnia cichszą i bardziej komfortową jazdę, ponieważ zmniejsza hałas we wnętrzu pojazdu nawet o 50%. To rozwiązanie jest bardzo istotne dla samochodów elektrycznych.

  OCHRONA FELGI

   

  Technologia polega na umieszczeniu grubszej części gumy znajdującej się w dolnej części ściany bocznej w pobliżu felgi, która zapewnia ochronę felgi i opony podczas wjeżdżania na krawężnik. Bardzo przydatne rozwiązanie dla samochodów dostawczych.

  Parametry użytkowe w UE

  Oszczędność paliwa

  Oszczędność paliwa jest miarą oporów toczenia opony. Opona o niskich oporach toczenia pozwala ograniczyć zużycie paliwa, ponieważ wymaga mniej energii do poruszania się.


  Przyczepność na mokrej nawierzchni

  Przyczepność na mokrej nawierzchni jest miarą zdolności opony do hamowania na mokrych drogach.


  Hałas zewnętrzny

  Zewnętrzny hałas emitowany przez oponę, mierzony w decybelach. Czarne fale dźwiękowe wskazują klasę głośności w skali od 1 (ciche) do 3 (głośne).